W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowe Życie Starego Miasta – wspólny projekt Lublina i Łucka

Nowe Życie Starego Miasta – wspólny projekt Lublina i Łucka
14.06.201920:22

Projekt „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie” to jeden z 17 projektów realizowanych obecnie w Polsce w priorytecie: DZIEDZICTWO, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Miasto Lublin to przykład samorządu, dla którego rewitalizacja Starego Miasta, promocja historycznego i kulturalnego dziedzictwa oraz dialog międzykulturowy stanowią ważne elementy wykorzystywane w transgranicznej współpracy i realizacji działań strategicznych miasta. Projekt „Nowe życie Starego Miasta” łączy ponad 20-letnią współpracę miast partnerskich Lublina i Łucka w obszarze transgranicznym, istotnym z punktu widzenia położenia geograficznego województwa lubelskiego i obwodu wołyńskiego, a także historycznego i turystycznego. Projekt promuje dialog międzykulturowy, a także przyciąga turystów do naszych zabytkowych miast i zachęca mieszkańców do wspólnej integracji, jak np. podczas trwającego Festiwalu Legend Lubelskich – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin.

Największym zadaniem w ramach projektu jest rewitalizacja Baszty Gotyckiej, mieszczącej się przy ul. Jezuickiej 5-7, w tym przeprowadzenie badań architektonicznych, prace konserwatorskie, remont pokrycia dachowego, montaż iluminacji baszty, rekonstrukcja wnętrza baszty i fragmentu murów obronnych.

Stworzenie XVI-wiecznej makiety Wzgórza Zamkowego z brązu i umieszczenie jej w obszarze Starego Miasta jest kolejną atrakcją turystyczną i promocyjną dofinansowywaną z projektu, przygotowaną z myślą o mieszkańcach i gościach Lublina. Projekt pozwoli także na organizację dwóch edycji Festiwalu Legend – 2019 i 2020 – wydarzenia, podczas którego Rynek Starego Miasta zamienia się w magiczny tygiel, w którym mieszają się wydarzenia i bohaterowie mniej lub bardziej znanych historii Lublina.

Inne działania projektowe ze strony Lublina to przede wszystkim opracowanie nowych i ulepszenie starych szlaków turystycznych, opracowanie publikacji naukowej dotyczącej historii Baszty Gotyckiej i murów obronnych oraz opracowanie folderu dla dzieci poświęconego legendom Lublina i Łucka.

Liderem projektu jest Miasto Łuck. Działania po stronie partnera ukraińskiego skupiać się będą wokół prac mających na celu ożywienie dawnej świetności Wieży Czartoryskich wraz z murem obronnym, klasztorem Jezuitów i podziemnymi piwnicami.

Aranżacja interaktywnego muzeum rycerstwa średniowiecznego w piwnicach pod wieżą oraz stworzenie ekspozycji w lochach klasztoru to działania, które zostaną wykonane w celu stworzenia cennych atrakcji dla mieszkańców Łucka i turystów odwiedzających miasto. Projekt dopełniają konferencje naukowe i kampania informacyjno-promocyjna.

Festiwal Legend Lubelskich odbywający się w dniach 14-15 czerwca 2019 roku na Starym Mieście stanowi jedno z działań zaplanowanych w ramach realizacji projektu.

Portal kulturalno-informacyjny projektu pod adresem east.lublin.eu

Szczegółowy opis programu Festiwalu wraz z wyjaśnieniem zasad udziału oraz ewentualnych zapisów można znaleźć pod adresem legendy.lublin.eu

Łączna wartość projektu to 1 676 398 euro. Dofinansowanie projektu stanowi 90%, a wkład własny miast partnerskich 10%.