W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Świąteczno-noworoczny czas w Lublinie

03.12.201812:33

Jak co roku Miasto Lublin przygotowało bogaty program atrakcji świąteczno-noworocznych w ramach Festiwalu Bożego Narodzenia. W ten niepowtarzalny świąteczny klimat wprowadzi mieszkańców iluminacja świetlna, która zgodnie z tradycją, zainaugurowana zostanie 6 grudnia.  Tradycyjnie Ojcowie Dominikanie zadbają o niepowtarzalny nastrój podczas Wigilii Starego Miasta, a Festiwal Bożego Narodzenia zapewni atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych mieszkańców miasta. Noc Sylwestrowa, z okazji przyszłorocznego 450-lecia Unii Lubelskiej, odbędzie się na dwóch scenach muzycznych – na placu Łokietka (scena polska) i na placu Litewskim (scena litewska).

SZCZEGÓŁY - SWIETA.LUBLIN.EU

– Zapraszam mieszkańców do wspólnego świętowania Bożego Narodzenia w przestrzeni naszego miasta, którą ozdobią nowe iluminacje, znane już mieszkańcom dekoracje Jarosława Koziary oraz wyjątkowe wydarzenia. Na pograniczu dwóch ważnych dla nas jubileuszów, 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i zbliżającego się 450-lecia Unii Lubelskiej znów stworzymy jedną wspólnotę Lublina by razem świętować Wigilię i witać Nowy Rok na zrewitalizowanym deptaku oraz Placu Litewskim. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

W tym roku w ścisłym centrum Lublina pojawi się nowa iluminacja świąteczna. Na deptaku Krakowskiego Przedmieścia, wzdłuż traktu pieszego, ozdobione świetlistymi symetrycznymi i geometrycznymi elementami zostaną latarnie i drzewa. Na deptaku znajdzie się także miejsce dla siedziska zwieńczonego przestrzenną bombką. Na placu Łokietka przed budynkiem Ratusza ustawiona zostanie nowa 10-metrowa choinka miejska, którą ozdobią światełka, bombki i złote ozdoby. Na Starym Mieście i wzdłuż placu Litewskiego pojawią się kolorowe gwiazdy autorstwa Jarosława Koziary. Znane mieszkańcom dwie mniejsze świetle przestrzenne figury aniołów ustawione zostaną przy szopce na placu Litewskim. Duży anioł ustawiony zostanie z kolei przed Trybunałem Koronnym na Starym Mieście.

W Szopce Bożonarodzeniowej, zlokalizowanej przy zrewitalizowanym placu Litewskim (przed dawnym Pedetem), wysłuchać będzie można licznych koncertów kolęd szkolnych i parafialnych chórów, a także artystów z całego kraju.

W ramach Festiwalu Bożego Narodzenia odbędą się duże koncerty świąteczne m. in. w Filharmonii Lubelskiej, Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście czy w Centrum Kultury, gdzie dla mieszkańców miasta zagrają m.in. Ania Rusowicz z koncertem „Retro Narodzenie” (27 grudnia), Romuald Lipko z koncertami pastorałek, czy zespoły międzynarodowej sławy - Scholares Minores Pro Musica Antiqua i młodzieżowy teatr Panopticum oraz zespół Gospel Rain.

Już po raz piąty w historii Lublina w niedzielę (9 grudnia) ulicami miasta przejdzie Orszak św. Mikołaja, o godz. 14:00 na Rynek Główny Starego Miasta przybędzie w karecie konnej prawdziwy Święty Mikołaj. Z tej okazji zaplanowane jest bicie rekordu Guinnesa w ilości dzieci przebranych za Św. Mikołaja. Z przebranymi małymi Mikołajami i zespołami towarzyszącymi Orszakowi, uczestnicy udadzą się w kierunku kościoła św. Mikołaja spod Bramy Krakowskiej ulicami: Królewską, Lubartowską, Czwartek, Szkolną na Plac kościelny na Czwartku. Po przybyciu na wzgórze Czwartek odbędzie się Jarmark św. Mikołaja, kiermasz oraz występy zespołów muzycznych (m. in. Góralski zespół dziecięcy im. Klimka Bachledy z Zakopanego i orkiestra dęta dziecięca z Szastarki).

Tradycyjnie ojcowie Dominikanie zgromadzą wszystkich wokół stołu wigilijnego na wspólnej Wigilii Starego Miasta zaplanowanej w niedzielę 23 grudnia. Wspólne świętowanie, uroczysta msza św. w intencji mieszkańców miasta, bożonarodzeniowy korowód, wigilijny stół, życzenia i dzielenie się opłatkiem stworzą niepowtarzalną świąteczną atmosferę. Na deptaku Krakowskiego Przedmieścia w dniach 20-23 grudnia odbędzie się Jarmark Świąteczny z rękodziełem, ozdobami świątecznymi, wypiekami i daniami na gorąco.

W ramach Festiwalu Bożego Narodzenia przygotowano również warsztaty plastyczno–artystyczne. Organizatorzy ze Stowarzyszenia KLANZA oraz Anima Art zapraszają dzieci wraz z rodzicami do udziału w warsztatach, które dadzą możliwość rozwinięcia w sobie pasji tworzenia, odkrywania nowych umiejętności, rozwinięcia zdolności manualnych, jak również wspólnego spędzenia przedświątecznego czasu. Wstęp na wydarzenie jest wolny, nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

Teatr Stary w dniach 27 i 28 grudnia zaprasza na pokaz filmów w różny sposób opowiadających o świętach. Wejściówki na to wydarzenie będą do odebrania w kasie teatru.

Tematem tegorocznej zabawy sylwestrowej będzie Unia Lubelska. Sylwester Miejski odbędzie się na dwóch scenach - po dwóch stronach deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Dokładnie 450 lat temu rozpoczęły się negocjacje polsko-litewskie na temat tworzenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która dziś nazywa się Unią Lubelską. Dlatego podczas nadchodzącej nocy Sylwestrowej rozpoczną się oficjalne obchody 450-lecia Unii Lubelskiej.

To właśnie na placu Litewskim stacjonował obóz, w którym mieszkali Litwini prowadzący negocjacje warunków zawarcia Unii Lubelskiej. Król Polski oraz szlachta i możnowładcy mieszkali w tym czasie na Zamku Lubelskim i Starym Mieście. Ze względu na te wydarzenia i historyczną lokalizację, Sylwester Miejski poprzez ustawienie dwóch scen na końcach lubelskiego deptaka będzie muzycznie nawiązywał do dialogu polsko-litewskiego. Na placu Łokietka stanie scena polska, na placu Litewskim, obok pomnika Unii Lubelskiej, scena litewska. O oprawę muzyczną w klimacie muzyki klubowej i karnawałowego rock and rolla zadbają DJe z obu krajów.

Atrakcje związane z Festiwalem Bożego Narodzenia w Lublinie potrwają do 13 stycznia.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: www.swieta.lublin.eu

Kontakt

Zachęcamy do przesyłania informacji na temat realizowanych projektów, które wpisują się w lubelskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

e-mail: