W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wschód Kultury – Inne Brzmienia: Songs of protest – Follow The Rabbit Orchestra

28.06.201814:29

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia (28.06-01.07.2018), która odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentujemy specjalny program muzyczny złożony z protest songów, charakterystycznych dla różnych epok i przełomów w dziejach świata.

Jeśli przyjrzeć się zjawisku buntu człowieka za pośrednictwem pieśni lub dźwięku od strony antropologicznej, to protest songi są obecne w światowej muzyce w zasadzie od zawsze. W rozumieniu bardziej współczesnym, zbliżonym do tego jak dziś o nich myślimy, zaistniały mocniej w latach 50. XX wieku, za sprawą takich pieśniarzy jak Woody Guthrie, Pete Seeger czy Malvina Reynolds. Chwilę potem ich bezpośredni spadkobierca – Bob Dylan, stał się głównym głosem swojego zbuntowanego pokolenia. Własne protest songi mieli hipisi przełomu lat 60. i 70., dekadę później punkowcy, po nich zaś subkultury hip-hopu czy hardcore. Słynne pieśni buntu odnajdujemy w muzyce reggae, w dużej mierze za sprawą kultowych utworów Marleya. Podobnie sytuacja wygląda w rocku czy nowej fali, a nawet w muzyce elektronicznej i jazzie, gdzie wprawdzie nie było tekstu, ale sama muzyka (np. free jazz) była zbuntowana, wywrotowa i łamiąca skostniałe struktury.

W ramach koncertu „Songs of protest”, wraz z zaproszonymi do projektu artystami, postaramy się spiąć klamrą to szerokie zagadnienie oraz odpowiedzieć na pytanie nurtujące od kilku lat współczesny świat muzyczny – co się stało z dzisiejszymi protest songami i czy artyści naszych czasów się jeszcze buntują? Jeśli tak, to przeciw czemu, jakim językiem oraz jak taki przekaz dociera do słuchacza?

Z tematem zmierzy się powołana specjalnie na Inne Brzmienia Follow The Rabbit Orchestra, czyli autorska orkiestra pod wodzą Oli Rzepki (Drekoty), złożona z muzyków takich składów jak 100nka, Graal oraz z udziałem Gaby Kulki, Natalii Pikuły i Marsiji Loco. Oprawę wizualną koncertu przygotuje Grzegorz Polak.


Songs of protest – 30 czerwca 2018 | godz. 21:15 | Scena na Błoniach pod Zamkiem


W ramach festiwalu odbędzie się także spotkanie pt. „Gdzie się podziały protest songi?”, poświęcone historii i współczesnej roli protest songów, z udziałem Oli Rzepki – kierownika muzycznego koncertu „Songs of protest”, dziennikarzy muzycznych: Jędrzeja Słodkowskiego, Jarosława Szubrychta i Rafała Księżyka oraz dyrektorów festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia – Agnieszki Wojciechowskiej i Rafała Chwały.
„Gdzie się podziały protest songi? ” – spotkanie poświęcone historii i współczesnej roli protest songów – 29 czerwca 2018 | godz. 16:45 | Warsztaty Kultury w Lublinie – patio kamienicy przy ul. Grodzkiej 7

Na Wschód Kultury - Inne Brzmienia (28 czerwca - 1 lipca 2018 w Lublinie) zagrają także Saul Williams, Atari Teenage Riot, George Clinton & Parliament Funkadelic, Baba Zula, Ifriqiyya Electrique, Dirtmusic, Lech Janerka, Ammar 808, Afenginn & Bastarda, Super Besse, Sinoptik, OY sound system, Wczasy, Way Station, Rito oraz Igor Krutogolov’s Toy Orchestra. Już wkrótce kolejne ogłoszenia i długa lista artystów, którzy na przełomie czerwca i lipca pojawią się w Lublinie. Jak co roku proponujemy program oparty na różnorodności, oryginalności i przekraczaniu muzycznych granic. 

 

***

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Białegostoku, Lublina i Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2018 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz szósty. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kontakt

Zachęcamy do przesyłania informacji na temat realizowanych projektów, które wpisują się w lubelskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

e-mail: