W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wizyta w Lublinie
Wizyta w Lublinie

Papież w Lublinie

  • Jan Paweł II odwiedził Lublin 9 czerwca 1987 roku, podczas III Pielgrzymki do Polski. Plan pobytu obejmował między innymi przylot na Majdanek. Papież oddał hołd pamięci wszystkim, którzy zginęli, a także tym, którzy przeżyli i są świadkami tamtych tragicznych wydarzeń.
  • Po wizycie na Majdanku Ojciec Święty udał się do lubelskiej Katedry, z którą łączyło go wiele wspomnień. To właśnie tam odprawił uroczystą Mszę Świętą z okazji Millenium i często modlił się przed obrazem Matki Boskiej Płaczącej.
  • Kolejnym punktem pielgrzymki była wizyta na KUL-u. W auli uczelni Jan Paweł II wygłosił przemówienie: „Jakie są perspektywy tego pokolenia?” oraz poświęcił kamień węgielny pod budowę 10-piętrowego, nowoczesnego gmachu. Inwestycja powstała dzięki znacznej pomocy Polonii kanadyjskiej i amerykańskiej. Kolegium, któremu nadano imię Jana Pawła II, miało upamiętniać nie tylko jego wizytę w Lublinie, już jako Papieża, ale także być wyrazem uznania dla jego osoby. Na dziedzińcu uczelni spotkał się ze studentami i profesorami KUL-u.
  • Ostatnim punktem wizyty była Eucharystia na Czubach, na placu przy kościele pod wezwaniem św. Rodziny. Podczas uroczystej celebry Ojciec Święty dokonał święceń kapłańskich, a na zakończenie skierował kilka słów podziękowania za gościnę, adresowanych do biskupa lubelskiego, władz miasta, duchowieństwa i zgromadzonych na placu wiernych.

Pomnik „Homagium” Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia w Lublinie
Pomnik na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego został odsłonięty 30 V 1983 roku przez prymasa Glempa i jest jednym z najstarszych pomników upamiętniających Jana Pawła II. Autorem rzeźby jest Jerzy Jarnuszkiewicz. Przedstawia ona Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego w serdecznym uścisku. Układ ten nawiązuje do fotografii Arturo Mari, dokumentującej autentyczne zdarzenie z pierwszej publicznej audiencji Jana Pawła II.

 

Źródło: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN".