W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dworzec PKP

DWORZEC GŁÓWNY PKP – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Lokalizacja: pl. Dworcowy 1, 20-408 Lublin

 

tel. (42) lub (22) 1-97-57 (dla abonentów TP S.A.)
PKP Intercity kasa biletowa: + 48 472 15 08
www.rozklad-pkp.pl

Dworzec Główny PKP w Lublinie znajduje się na południe od centrum miasta, przy placu Dworcowym, na granicy dzielnic Za Cukrownią i Dziesiąta.

Przed Dworcem znajduje się pętla trolejbusowa linii 150, połączenia z centrum miasta zapewniają także autobusy: 001, 013, 028, 034, 045.

W bliskim sąsiedztwie dworca także trasy linii trolejbusowych 151, 152 i 160 (przy pl. Bychawskim).

Przed wejściem znajduje się duży postój TAXI.

W pobliżu dworca znajduje się również Dworzec Południowy PKS, z jego bezpośrednich okolic odjeżdżają też autobusy i busy prywatnych przewoźników, między innymi do Biłgoraja, Bychawy, Krzczonowa, Żółkiewki, Zakrzówka i Świdnika.

Na dworcu głównym w Lublinie działa tablica z dotykowym planem dworca oraz nakładki na poręcze z informacjami w alfabecie Braille'a.

 

HISTORIA DWORCA GŁÓWNEGO PKP W LUBLINIE

Lubelski dworzec główny mieści się w zabytkowym budynku wzniesionym w 1877 roku w ramach połączenia Lublina z Warszawą w postaci Kolei Nadwiślańskiej. Zanim jednak poprowadzono tory przez Lublin, należało uzgodnić przyszłą lokalizację dworca, a spory o to, gdzie ma się on znajdować, trwały około 15 lat. Proponowano koncepcje budowy w okolicach ówczesnych wsi Ponikwoda i Tatary, czyli od strony Lubartowa, bądź na gruntach wsi Bronowice. Ostatecznie zwyciężyła druga koncepcja i od 1875 roku na lubelskim przedmieściu Piaski rozpoczęto budowę dworca.

Budynek dworca przeszedł przebudowę na początku lat 20. XX wieku. Współcześnie, odnowiony i zmodernizowany gmach, z wybudowaną niedawno częścią, otwarto w 2004 roku. Obecnie stacja węzłowa w Lublinie jest dworcem o największej liczbie odprawionych pasażerów we wschodniej Polsce. Zabytkowy dworzec przez wielu uważany jest za ścisłą czołówkę Polski jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, a do dzisiejszego stanu doprowadził go 10-letni remont.

Budynek dworca i perony znajdują się w pobliżu wschodniego końca terenu stacyjnego. Główna hala dworca mieści okienka kasowe, posterunek SOK, przechowalnię bagażu, punkty gastronomiczne i kiosk z prasą. W nowo wybudowanej części budynku funkcjonuje punkt gastronomiczny i kawiarenka internetowa, natomiast w przejściu łączącym nową część z główną halą umieszczono poczekalnię. Po remoncie zlikwidowano antresolę mieszczącą punkty usługowe. Piętro istnieje natomiast w nowo wybudowanej części (mieści się tam bar-restauracja). Z hali istnieje bezpośrednie przejście na peron 1. Przejście podziemne łączy front dworca z peronami.

Przy peronie 3 znajduje się pomnik parowóz Pt47-157 (odstawiony w 1983) z mini-muzeum poświęconym historii lokomotywowni Lublin.

Dworzec w 1974 roku wpisano go do rejestru zabytków województwa lubelskiego.