W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Lublin filmowy

Lublin, jako jedno z najpiękniejszych polskich miast, ma bardzo wiele do zaoferowania filmowcom. Niezwykłe Stare Miasto, bramy, tajemnicze podwórka, zaułki.... W architekturze miasta odnajdujemy wszystkie style architektoniczne obowiązujące w architekturze polskiej: gotyk, renesans, barok, historyzm, neostyle, secesję, modernizm. Najbardziej charakterystycznym z nich jest renesans lubelski, którego kilka przykładów kamienic spotkamy na Starym Mieście.

Lublin to także ciekawe przestrzenie industrialne, malownicze plenery Zalewu Zemborzyckiego czy pięknie usytuowane zabudowania chłopskie wraz z wiernie odtworzonym miasteczkiem prowincjonalnym z Europy Środkowej w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Niewątpliwym magnesem dla filmowców jest wielokulturowość Lublina i całego regionu. Uroki autentycznej architektury, wielowiekowe bogactwo historyczne są malowniczym tłem kadrów filmowych. Atutem jest też usytuowanie na niewielkim obszarze interesujących obiektów architektonicznych z różnych epok. To pozwala na lepszą i mniej kosztowną organizację planów filmowych.

Lublin może poszczycić się już swoim aktorskim udziałem w wielkich produkcjach, gdzie zagrał różne europejskie miasta: w oskarowym „Lektorze'' Niemcy Neustadt, amerykańsko-brytyjskim „Aryan Couple'' miasto na Węgrzech, polsko-izraelskiej „Wiośnie 1941'' nieokreślone polskie miasto. Zagrał czołówce polskiego filmu fabularnego - „Kronice wypadków miłosnych'' Andrzeja Wajdy był dzielnicą żydowską, „Sławie i Chwale” Kazimierza Kutza grał sceny kresowe, „Chopin pragnienie miłości” Jerzego Antczaka był Paryżem oraz Warszawą, w „Ogniem i Mieczem” J.Hoffmana kaplica lubelskiego zamku odgrywała kaplicę zamku zbaraskiego. W telewizyjnych serialach historycznych takich jak „Czarne Chmury” i „Modrzejewska” grał Warszawę, we współczesnym „Determinatorze” był nieznanym miastem wojewódzkim.

Teren Muzeum Wsi Lubelskiej posłużył za tło do filmów „Bitwa Warszawska 1920” w reżyserii Jerzego Hofmana oraz „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Nieopodal Lublina w Klemensowie na Roztoczu kręcone były zdjęcia do oskarowej „Idy” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Lublin zagrał wreszcie siebie w serialu „Wszystko przed nami”, filmie fabularnym „Carte Blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego, komedii „Paniach Dulskich” w reżyserii Filipa Bajona oraz w komedii „VOLTA”  Juliusza Machulskiego, w filmie „Zieja” Roberta Glińskiego. Tu nakręcono  “Wojenne dziewczyny” serial TVP, “Drogi wolności” serial TVP, “Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego, “1983” Agnieszki Holland, “Młody Piłsudski” serial TVP Jarosława Marszewskiego,“Cudak” Anny Kazejak, „Erynie” Borysa Lankosza dla TVP oraz Netflix  oraz "Liczbę doskonałą"  Krzysztofa Zanussiego.