W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Projekty Inwestycyjne

Europejskie Projekty Lublina to zbiór projektów Miasta Lublina, zrealizowanych przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej oraz innych zewnętrznych źródeł finansowania. Nasze miasto od lat plasuje się w czołówce najbardziej aktywnych w aplikowaniu o unijne pieniądze. Program pozyskiwania środków finansowych na rozwój miasta jest prowadzony konsekwentnie od początku pojawienia się takich możliwości, przez czwartą już kadencję samorządu i dzięki temu możliwe było stopniowe wprowadzanie zmian przeobrażających Lublin w nowoczesne miasto europejskie.

Łączna wartość wsparcia uzyskanego przez Lublin na realizację inwestycji w okresie programowania 2007-2013 to ponad 1 603 000 000 PLN, w tym:

  • ponad 1 434 600 000 PLN stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej - z tego ponad 1 078 700 000 PLN to środki pozyskane przez Urząd Miasta Lublin, a ponad 356 000 000 PLN przez spółki miejskie,
  • ponad 168 400 000 PLN to fundusze pozyskane ze środków krajowych.

Łączna wartość wsparcia uzyskanego przez Lublin na realizację inwestycji w okresie programowania 2014-2020 do chwili obecnej to ponad 800 000 000 PLN,  w tym:

  • ponad 783 000 000 PLN stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej,
  • ponad 55 000 000 PLN to fundusze pozyskane ze środków krajowych.


Unijne dotacje zostały wykorzystane na rozwój infrastrukturalny, kulturalny i turystyczny. Mając na uwadze dobro swoich mieszkańców zrealizowano projekty prowadzące do poprawy życia społecznego i intelektualnego. Wachlarz realizowanych projektów jest bardzo szeroki. Wśród nich znajdują się też inicjatywy międzynarodowe, których nadrzędnym celem jest utrzymanie i pogłębienie współpracy z państwami sąsiednimi.

Realizowane projekty są ściśle powiązane ze  Strategią Rozwoju Miasta Lublina i w dużym stopniu przyczyniają się do realizacji zawartych w niej celów, a przede wszystkim do wzmocnienia pozycji  Lublina na tle miast o podobnym potencjale w Polsce i w Europie.
Sukcesy w pozyskiwaniu środków finansowych z Unii Europejskiej oraz z innych zewnętrznych źródeł finansowania możliwe były dzięki szerokiej współpracy wielu osób i struktur Urzędu Miasta zaangażowanych w przygotowanie, realizację i monitoring projektów. Doświadczenie i wiedza merytoryczna oraz umiejętność współdziałania stały się motorem napędowym przeobrażania Lublina, miasta stojącego przed nowymi możliwościami.
 


2007-2013 wykres obszary wsparcia