W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Loga: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska i Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne

Drukuj stronę do PDF Projekty Inwestycyjne

Europejskie Projekty Lublina to zbiór projektów Miasta Lublina, zrealizowanych przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej oraz innych zewnętrznych źródeł finansowania. Nasze miasto od lat plasuje się w czołówce najbardziej aktywnych w aplikowaniu o unijne pieniądze. Program pozyskiwania środków finansowych na rozwój miasta jest prowadzony konsekwentnie od początku pojawienia się takich możliwości, przez czwartą już kadencję samorządu i dzięki temu możliwe było stopniowe wprowadzanie zmian przeobrażających Lublin w nowoczesne miasto europejskie.

Łączna wartość wsparcia uzyskanego przez Lublin na realizację inwestycji w okresie programowania 2007-2013 to ponad 1 225 000 000 PLN, w tym:

  • ponad 1 078 700 000 PLN stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej,
  • ponad 146 300 000 PLN to fundusze pozyskane ze środków krajowych.

     

    2007-2013 wykres obszary wsparcia

 

Łączna wartość wsparcia uzyskanego przez Lublin na realizację inwestycji w okresie programowania 2014-2020 do chwili obecnej to ponad 1 174 600 000 PLN,  w tym:

  • ponad 1 092 783 000 PLN stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej,
  • ponad 76 200 000 PLN to fundusze pozyskane ze środków krajowych.

          wykres dofinansowania - perspektywa 2014-2020


Unijne dotacje zostały wykorzystane na rozwój infrastrukturalny, kulturalny i turystyczny. Mając na uwadze dobro swoich mieszkańców zrealizowano projekty prowadzące do poprawy życia społecznego i intelektualnego. Wachlarz realizowanych projektów jest bardzo szeroki. Wśród nich znajdują się też inicjatywy międzynarodowe, których nadrzędnym celem jest utrzymanie i pogłębienie współpracy z państwami sąsiednimi.

Realizowane projekty są ściśle powiązane ze Strategią Rozwoju Miasta Lublina i w dużym stopniu przyczyniają się do realizacji zawartych w niej celów, a przede wszystkim do wzmocnienia pozycji  Lublina na tle miast o podobnym potencjale w Polsce i w Europie.  Inwestycje wpływają na dynamiczny rozwój Lublina na wielu płaszczyznach. Modernizowana jest infrastruktura komunikacji miejskiej, zwiększa się wykorzystanie niskoemisyjnego transportu miejskiego (zakupy taboru), kontynuowany jest rozwój systemu zarządzania ruchem. Działania te przyczyniają się do poprawy dostępności komunikacyjnej nie tylko w obrębie miasta, ale również na terenie gmin ościennych. Realizacja zaplanowanych projektów drogowych poprawi dostępność komunikacyjną Lublina oraz wyprowadzi ruch z centrum miasta m.in. w kierunku obwodnicy miasta. Poza inwestycjami w zakresie infrastruktury drogowej i transportowej miasto Lublin prowadzi również działania z zakresu rewitalizacji.


Od lat jesteśmy jednym z liderów pod względem wykorzystania środków unijnych w kraju. W zestawieniu z lutego 2019 roku, które przygotował Główny Urząd Statystyczny, wynika, iż Lublin znalazł się w czołówce polskich gmin pod względem realizacji projektów z wykorzystaniem środków unijnych. Z kwotą ok. 4 mld zł zajął w zestawieniu 5. miejsce, wśród wszystkich 2478 gmin w Polsce. Natomiast w rankingu z października 2019 r. przygotowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, dotyczącego wykorzystania środków unijnych na projekty transportowe w latach 2014-2018, znalazł się na III miejscu wśród miast wojewódzkich.


Sukcesy w pozyskiwaniu środków finansowych z Unii Europejskiej oraz z innych zewnętrznych źródeł finansowania możliwe były dzięki szerokiej współpracy wielu osób i struktur Urzędu Miasta zaangażowanych w przygotowanie, realizację i monitoring projektów. Doświadczenie i wiedza merytoryczna oraz umiejętność współdziałania stały się motorem napędowym przeobrażania Lublina, miasta stojącego przed nowymi możliwościami.