W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Carnaval Sztukmistrzów 2010-2019

Carnaval Sztukmistrzów 2010-2019

CSM_2019

Promując miasto nie chcemy obiecywać, że Lublin inspiruje i odmienia. Niemożliwe jest przekonanie i udowodnienie za pośrednictwem reklamy, że nasze miasto wyzwala w ludziach zmianę oraz odkrywcze i twórcze myślenie. Promujemy Lublin tworząc i promując Carnaval Sztukmistrzów, bo ten swoim charakterem dowodzi wszystkich wartości miasta.

Zamieniliśmy kampanie wizerunkowe na kampanie produktowe i od 2010 roku Lublin kreuje swój wizerunek poprzez propagowanie Carnavalu Sztukmistrzów.

Carnaval Sztukmistrzów to wizytówka miasta, która pełni ważną rolę w budowaniu jego wizerunku. Spełnia funkcję „testera”, skondensowanej próbki tych elementów tożsamości Lublina, którymi pragniemy się chwalić, na których budujemy przewagi.

Za pomocą Carnavalu Sztukmistrzów Lublin opowiada o swoim dziedzictwie, podkreśla unikalne cechy, prezentuje osobowość i mimo aspirującego charkateru trafia z przekazem do szerokiej publiczności.

Carnaval eksponuje bogactwo historyczne i kulturalne w kameralnej i niepowtarzalnej, inspirującej odsłonie. Podkreśla potencjał kreatywny tkwiący w młodych ludziach. Jest urzeczywistnieniem współczesnej wielokulturowości miasta. Carnaval to przedsięwzięcie kulturalne na najwyższym poziomie rezonujące w skali kraju i Europy.

Podczas tej imprezy Lublin prezentuje się jako miasto świadome korzeni, wizjonerskie, intrygujące, wyraziste i pewne siebie, młode duchem, kreatywne, autentyczne i współczesne. Właśnie wtedy najlepiej widać, że w naszym mieście rzeczy należy doświadczać by je zrozumieć. Canraval udowadnia, że trzeba marzyć by realizować marzenia i że świadomość korzeni daje siłę do działania. Uczy także, że otwartość i tolerancja wyznacza światłość myślenia.

Kampania promocyjna Carnavalu Sztukmistrzów obejmuje swoim zakresem zarówno działania ATL (masowa strategia działań marketingowych prowadzona kanałami tradycyjnymi – telewizja, radio, prasa, plakaty, reklama zewnętrzna i reklama wewnętrzna), jak i BTL (działania reklamowe skierowane do konkretnego klienta, niewykorzystujące środków masowego przekazu).

Telewizja

Przez 5 edycji projektu udało nam się pozyskać 2 patronów ogólnopolskich stacji telewizyjnych tj. TVN oraz Discovery Channel.

W roku 2012 patronem medialnym wydarzenia została stacja Discovery. Akcja promocyjna obejmowała promocję na kanałach Discovery Historia, Discovery World i Discovery Channel. Emisja 30 sekundowych spotów promujących wydarzenie (lipiec) oraz 60 sekundowych spotów – relacja z wydarzenia (wrzesień).

W roku 2013 Carnaval Sztuk-Mistrzów został objęty patronatem stacji TVN.

Tegoroczna ogólnopolska kampania telewizyjna obejmowała ponad 500 emisji 15-sekundowych spotów na kanałach: TVN, TVN24, TVN Turbo,TVN Style, MTV, Disco TV, Ale Kino+, TV Puls,TVN7

Dodatkowo, w ramach świadczeń patronackich, zrealizowane zostały: wejścia na żywo w programie „Dzień dobry wakacje” oraz nagranie do programu „Co za Tydzień”, który wyemitowany został na antenie głównej tydzień po imprezie.

Radio

Stałym Patronem Medialnym jest Radio ZET. Na antenie rozgłośni emitowane są spoty, zapowiedzi oraz jingle reklamowe. Dziennikarze informują o nadchodzącym wydarzeniu w informacjach kulturalnych. Podczas trwania Carnavalu reporterzy robią relacje z trwającej imprezy. Na witrynie internetowej Patrona Medialnego znajduje się także podstrona dedykowana wydarzeniu.

Reklama zewnętrzna (outdoor)

Co roku pojawiamy się na 110 billboardach rozmieszczonych w największych miastach Polski, tj. Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Rzeszowie, Łodzi, Gdańsku, Gdyni i Lublinie.

W Lublinie dodatkowo wykorzystywane były siatki wielkoformatowe na Placu Litewskim w Lublinie (14x6m) oraz na Hali Targów Lublin (ok14x6m).

Na gdańskim lotnisku, z okazji nawiązania nowego połączenia lotniczego z Lublinem, w roku 2013 została zamieszczona siatka wielkoformatowa. Reklama z jednej strony miała na celu promocję Carnavalu Sztuk-Mistrzów, z drugiej zaś informowała o nowym, szybkim sposobie dotarcia na wydarzenie.

Dodatkową formą reklamy zewnętrznej było rozstawienie w Lublinie oraz regionie trójnogów z programem wydarzenia.

W 2015 roku umieszczono kreację Carnavalu Sztukmistrzów na autokarach rejsowych, jeżdżących na trasachkrajowych i międzynarodowych oraz na 30 busach jeżdżących na trasach krajowych. Dodatkowo w 20 busach emitowano spoty oraz filmy z poprzednich edycji Carnavalu. Kampania wzmocniona została dystrybucją ulotek zapraszających pasażerów na kolejną edycjnę Wydarzenia.

Kampania internetowa

Celem kampanii jest poinformowanie jak największej liczby osób o wydarzeniu i zachęcenie ich do wzięcia udziału w imprezie. Kampania co roku konsekwentnie skupia się na miastach: Lublin (plus region), Wrocław, Kraków, Poznań oraz Trójmiasto. Kampania adresowana jest do osób interesujących się sztuką i rozrywką, szukających atrakcji na weekend i w wolnym czasie, do ludzi młodych, aktywnych, a także rodzin z dziećmi.

Komunikacja Carnavalu jest prowadzona w formie kampanii efektywnościowej.

Główne kanały promocji obejmują:

Google.pl: Linki sponsorowane, reklamę graficzną w sieci Google, remarketing w wyszukiwarce (RLSA), Search Companion Marketing (SCM), remarketing

YouTube.com: reklama bannerowa

Facebook.com: FanPage, Facebook Ads

Sieci reklamowe: BusinessClick, AsKontekst, AdTaily

Kampania na serwisie lokalnym: Dziennik Wschodni.

W roku 2013 r. wskaźnik CTR kampanii wyniósł 3,40%. Najczęściej wyszukiwanymi hasłami były m.in. „Lublin”, „Carnaval Sztuk Mistrzów”, co świadczyło o dużym zainteresowaniu wydarzeniem.

W całym okresie trwania kampanii reklamowej wszystkie działania są na bieżąco optymalizowane tak, aby z jednej strony efektywnie zarządzać założonym na ten cel budżetem, z drugiej zaś, zwiększając jej zasięg oraz skuteczność.

Ekran (infoscreen)

Ze względu na bliskość geograficzną oraz wysoki udział zakładanej grupy docelowej promocja Carnavalu w sposób szczególny skupia się na Warszawie. Oprócz billboardów i akcji z wykorzystaniem London Busa korzystamy z umieszczonych na stacjach metra ekranów Infoscreen. Od 2013 roku kampania na tym nośniku trwa rokrocznie 18 dni zapewniając ponad 110 000 emisji na 31 ekranach.

London Bus / Fire Show

Promocja Carnavalu Sztukmistrzów to również działania ambientowe. Co roku po ulicach największych miast Polski jeździł London Bus (oklejony systemem identyfikacji Carnavalu). Z autobusu emitowany był także spot reklamujący imprezę. Autobus pojawiał się w kluczowych miejscach (rynek, ruchliwe ulice oraz przy okazji odbywających się tam dużych wydarzeń kulturalnych) wytypowanych, największych miast w kraju tj. Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Gdynia, Sopot. Dodatkowo powyższa forma promocji wzbogacona była o obecność szczudlarza, który chodząc na 2 - metrowych szczudłach rozdawał Carnavalowe ulotki i zachęcał mieszkańców do odwiedzenia Lublina podczas tej barwnej imprezy.

W tym samym czasie odbywały się gry i zabawy związane z tematyką cyrkową, zorganizowane przez naszego partnera, tj. Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA. Animatorzy i pedagodzy przygotowali atrakcje dla mieszkańców, głównie dla dzieci, związane z pedagogiką cyrku i wspólną zabawą służącą integracji i pozbawioną niezdrowej rywalizacji. Tuż przed imprezą London Bus przypominał o nadchodzącym Carnavale mieszkańcom regionu, pojawiając się w Chełmie, Zamościu, Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie. W trakcie trwania wydarzenia London Bus woził mieszkańców i turystów po centrum Lublina stając się dodatkową atrakcją turystyczną.

Działania w Lublinie

Przed rozpoczęciem wydarzenia w przestrzeni miejskiej w latach ubiegłych pojawili się szczudlarze rozdający mapki i ulotki z programem wydarzenia. Charakterystyczne postaci oraz rozwieszone na latarniach flagi wzdłuż deptaka na Krakowskim Przedmieściu zapowiadały nadejście wyjątkowego święta artystycznego w Lublinie.

Na 50 ekranach zamieszczonych w autobusach komunikacji miejskiej rokrocznie emitowane są spoty carnavalowe.W 2015 roku emisja obejmowała 120 000 15-sekundowych spotów, które były emitowane przez cały miesiąc poprzedzający imprezę. Dodatkowo na 350 przystankach autobusowych usytuowanych w całym mieście, w zamkniętych gablotach, pojawiają się plakaty zapowiadające kolejną edycję Carnavalu Sztukmistrzów.

Public Relation

Carnaval cieszy się dużym zainteresowaniem mediów zarówno lokalnych i ogólnopolskich. Corocznie generuje kilkaset publikacji w radiu, prasie, telewizji oraz w Internecie.

Zrealizowane działania poprzedzające wydarzenie to:

  • przygotowanie i wysyłka ogólnoinformacyjnych oraz tematycznych materiałów prasowych zapowiadających wydarzenia na podstawie bazy mediów przygotowanej z podziałem na zainteresowania tematyczne poszczególnych redakcji,
  • follow-up telefoniczny.
  • W trakcie Carnavalu działania PR obejmowały:
  • przygotowanie i codzienną wysyłkę zestawu prasowego wraz ze zdjęciami do bazy ponad 200 dziennikarzy zainteresowanych tematem,
  • prowadzenie biura prasowego, obsługującego dziennikarzy; ekipy telewizyjne i radiowe.
  • codzienne przygotowywanie dodatkowych informacji dotyczących atrakcji związanych wydarzeniami,
  • bieżące wysyłanie relacji fotograficznych do mediów ogólnopolskich i lubelskich z uwzględnieniem podziału tematycznego.

Dla przykładu, według monitoringu Instytutu Monitorowania Mediów, w miesiącach czerwiec, lipiec i sierpień 2015 roku ukazało się ponad 1027 publikacji w mediach lokalnych i ogólnopolskich. Wszystkie publikacje miały wydźwięk pozytywny bądź neutralny. Dzięki materiałom, które ukazały się w mediach, kontakt z publikacjami miało ponad 5 600 osób. Ekwiwalent reklamowy wyniósł ponad 3 300 000 zł.

Powiązane galerie:

Banner Rozlicz PIT