W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Przygotowania do przebudowy deptaka i ulic przyległych

21.12.201512:37

Po placu Litewskim i Błoniach pod Zamkiem Lublin zabiera się za modernizację deptaka. Miasto zaprezentowało wstępną koncepcję przebudowy, a teraz czeka na uwagi mieszkańców, przedsiębiorców i użytkowników. Przy okazji chce porozmawiać także o kształcie i charakterze ulic przyległych, które mogłyby się zamienić w funkcjonalne woonerfy. Spotkanie otwarte z mieszkańcami zaplanowane jest na poniedziałek (11 stycznia) na godzinę 17:00 w Ratuszu (sala sesyjna).

Lubelski deptak, jedna z najbardziej reprezentacyjnych części miasta, powstał 20 lat temu w wyniku zamknięcia dla ruchu samochodowego ulicy Krakowskie Przedmieście. W przyszłym roku, wraz z przebudową placu Litewskiego, część piesza zostanie wydłużona do ul. 3-go Maja. Stan techniczny i estetyka deptaka wymagają dostosowania jego wyglądu do nowych warunków i zmieniających się potrzeb mieszkańców.

Chcemy kompleksowo podejść do zmiany jakości przestrzeni Śródmieścia. Zależy nam, by deptak pozostał wizytówką Lublina, stanowił spójną całość z nowoczesnym, funkcjonalnym pl. Litewskim i zapewniał nowe możliwości do spędzania czasu swoim użytkownikom - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Zgodnie z założeniami projektanta, Jacka Cieplińskiego – autora także obecnej wersji deptaka, obszar ten zachowa swoją dotychczasową funkcję.

Zostanie jednak odświeżony i uporządkowany. Wstępny projekt zakłada przeniesienie latarni na jedną część ciągu pieszego, na drugiej pozostawienie wyłącznie elementów zieleni uzupełnionych siedziskami. Dotychczasowe osie widokowe zostaną zachowane – podkreśla projektant.

Modernizacja deptaka zakłada wymianę nawierzchni, oświetlenia, instalacji podziemnych, małej architektury i aranżacji zieleni. Sam pl. Łokietka miałby pozostać przestrzenią do spędzania czasu wolnego, ale wyposażony w przenośne elementy małej architektury umożliwiające prezentację wystaw i wydarzeń kulturalnych i jarmarków.

Przy okazji dyskusji o deptaku Miasto chciałoby rozpocząć debatę o kształcie i funkcjonalności ulic przyległych. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, mogłyby one zamienić się w woonerfy, z uprzywilejowaniem ruchu pieszego i rowerowego.

Do 15 stycznia miasto czeka na uwagi mieszkańców odnośnie wstępnej wizji deptaka, a także pomysły na ulice przyległe. Można je zgłaszać drogą elektroniczną na adres . Pierwsze spotkanie otwarte z mieszkańcami odbędzie się 11 stycznia w Ratuszu (sala nr 2) o godz. 17.00. Projektant omówi wówczas główne założenia przebudowy wraz z wizualizacjami. Terminy kolejnych spotkań będą ogłaszane na bieżąco. Na początku stycznia odbędzie się także spotkanie z restauratorami prowadzącymi działalność na Deptaku.

Pliki do pobrania

1. Widok znad hotelu Lublinianka.jpg
Widok znad hotelu Lublinianka
2. Widok znad placu przed hotelem Europa.jpg
Widok znad placu przed hotelem Europa
3. Widok na promenadę od strony Deptaka.jpg
Widok na promenadę od strony Deptaka
4. Pasaż.jpg
Pasaż - widok na Plac Litewski
5. Deptak z robiniami.jpg
Deptak z robiniami
12. Nawierzchnie granitowe.jpg
Nawierzchnie granitowe
15. Latarnie led.jpg
Latarnie ledowe - przykład latarnii z asymetrycznym rozsyłem światła
22zne latarnie ledowe.jpg
latarnie ledowe - wizualizacje
10 a Fragment rzutu nawierzchni Deptaka.jpg
Fragment rzutu nawierzchni Deptaka
28. Donica z drzewkiem.jpg
Donica z drzewkiem egzotycznym i siedziskiem wokół
Widok na Św. Ducha, Ratusz i Bramę Krakowską.jpg
Widok na Św. Ducha, Ratusz i Bramę Krakowską po rewitalizacji.jpg
11. Widok z lotu ptaka.jpg
Widok z lotu ptaka
29. Gabloty w gniazdach retencyjnych.jpg
Gabloty w gniazdach retencyjnych
30. Tablica zasilająca NN.jpg
Tablica podziemna do zasilania imprez masowych
31. Plac Łokietka.jpg
Widok na Plac Łokietka z wieży Ratusza
Obudowy drzew-siedziska.tif
Obudowy drew zapwniają możliwość różnych aranżacji siedzisk z dobrej jakości drewna. Konstrukcja będzie umożliwiała iluminacje drzew, w tym okazajonalne, na przykład świąteczne.
Deptak 2015.jpg
Widok deptaka i pobliskiej przestrzni publicznej po rewitalizacji