W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

24. Konfrontacje Teatralne – otwarcie festiwalu na Placu Litewskim

24. Konfrontacje Teatralne – otwarcie festiwalu na Placu Litewskim
04.10.201910:23

W sobotę 5 października o 18:30 na placu Litewskim rozpoczną się 24. Konfrontacje Teatralne. W tym roku festiwal zainicjuje plenerowy spektakl Cisza w Troi  Teatru Biuro Podróży. Wstęp na wydarzenie wolny.

Spektakl, który powstał na zamówienie Greenwich+Docklands International Festival/London oraz Hull UK City of Culture 2017 / Freedom Festival, w koprodukcji z GDIF, był już pokazywany w wielu miastach Europy – do nas przyjedzie wprost po prezentacjach w Hiszpanii. Widowisko plenerowe, które pokażemy na początku festiwalu będzie nawiązaniem do pierwszych edycji Konfrontacji, kiedy otwierały je właśnie spektakle grane na placu Zamkowym (m.in. Arka Teatru Ósmego Dnia), nie tylko efektowne wizualnie, ale także zawierające mocne społeczne przesłanie.

Warto przy okazji wspomnieć, że Konfrontacje były prekursorem widowisk plenerowych – spektakle już pod koniec lat 90. odbywały się na ulicach śródmieścia, placach Starego Miasta, na placu i błoniach pod lubelskim Zamkiem. Festiwal odczarował wiele lubelskich przestrzeni, nie teatralnych, aranżowanych specjalnie na potrzeby wydarzeń, na długo nim stało się to powszechnym trendem obecnym na wielu letnich festiwalach.  Na miejsca festiwalowe wybierano w przeszłości niezwykłe lokalizacje, takie jak podziemia Centrum Kultury, hala w fabryce Polmosu (dzisiejszy Stock), tereny Lubelskiego Klubu Jeździeckiego, niemal opuszczony dworzec Lublin Północ, warsztaty Technikum Kolejowego w Lublinie, Teatr w Budowie i obecna jego inkarnacja, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie czy halach Międzynarodowych Targów Lubelskich.

W programie tegorocznych Konfrontacji Teatralnych nie zabraknie niezwykłych polskich i lubelskich spektakli oraz najciekawszych premier ostatniego sezonu.Spektakl #chybanieja w reżyserii Pawła Passiniego reaguje żywo na problemy, które emocjonują opinię publiczną, a premiera spektaklu ożywiła dyskusję o prawach do wolności tworzenia. W nieco lżejszym tonie pozostają spektakle Wieczór Trzech Króli – jedna z najciekawszych inscenizacji szekspirowskich ostatniego sezonu z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, oraz Turnus mija a ja niczyja – melancholijna i zabawna wyprawa do świata operetki. Reżyser, Cezary Tomaszewski w surrealistyczny sposób odtwarza uzdrowiskową rzeczywistość, dopełniając ją muzyką. Tegoroczne Konfrontacje to także premiera najnowszego spektaklu Janusza Opryńskiego. Wszystko płynie to opowieść o człowieczeństwie w czasach próby, stanowiąca swoiste post scriptum do “Punktu Zero. Łaskawe”.
W ramach Młodych Konfrontacji zobaczymy spektakle najciekawszych młodych twórców. Polskie rymowanki albo ceremonie to świeże spojrzenie na rodzinne tradycje w hip-hopowej odsłonie. XIX-wieczny dramat Woyzeck w interpretacji Macieja Gorczyńskiego dopełnia taniec i ruch. Gęstość zaludnienia to intensywny, pełen emocji spektakl – kolejna festiwalowa propozycja bazująca na twórczości Swietłany Aleksijewicz.