W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Honorowy Obywatel Lublina - Ksiądz Infułat Grzegorz Pawłowski

16.05.201813:24

Ksiądz Infułat Grzegorz Pawłowski – niezłomny propagator najważniejszych, uniwersalnych wartości ludzkich, osoba ocalała z Holocaustu, zakorzeniona w dwóch ojczyznach – Polsce i Izraelu, jest Honorowym Obywatelem Miasta Lublin.

Uroczystość wręczenia Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin Księdzu Infułatowi Grzegorzowi Pawłowskiemu odbyła się w dniu 15 maja w Trybunale Koronnym.

Życiorys

Ks. Grzegorz Pawłowski, urodził się 23 sierpnia 1931 roku w rodzinie zamojskich ortodoksyjnych Żydów jako Jakub Hersz Griner. Miał zaledwie 8 lat, gdy wybuchła wojna, w czasie której stracił swoich najbliższych. Ojciec został rozstrzelony w Zamościu, matka z córkami podczas likwidacji getta w Izbicy, zaś małemu Jakubowi udało się stamtąd zbiec. Przeżył Holocaust dzięki Polakom, którzy udzielili mu schronienia i aby go ocalić, nadali mu nowe nazwisko. Wychowywany w atmosferze wiary chrześcijańskiej, przyjął ją jako własną. Przez kilka lat był wychowankiem domu dziecka w Lublinie, który musiał opuścić będąc jeszcze w gimnazjum z powodu przyznania się do wartości chrześcijańskich i Kościoła. Kolejne lata spędził w puławskim domu dziecka, prowadzonym wówczas przez siostry zakonne. W Puławach ukończył także I Liceum Ogólnokształcące im. ks. A. J. Czartoryskiego. Po zdaniu matury wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego. W 1958 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Kolejne lata wypełnione były gorliwą pracą duszpasterską w parafiach archidiecezji lubelskiej. W latach 1968-1970 odbył studia specjalistyczne z biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po odnalezieniu ocalonego z Zagłady brata, w 1970 roku wyjechał do Izraela, gdzie podjął posługę jako katolicki duszpasterz wspólnot języka hebrajskiego i Polonii, którą w swoim czasie stanowiło kilkanaście tysięcy Polaków, wśród nich wielu z Lublina. Ksiądz Grzegorz Pawłowski był dla nich opiekunem i powiernikiem niosącym pomoc duchową i materialną. W mediach izraelskich i polskich wiele razy składał świadectwo przywiązania i wdzięczności wobec polskiej Ojczyzny i dobrych relacji pomiędzy Polakami i Żydami. Przyczynił się do tego, aby polska rodzina, która pomogła mu przetrwać czas Zagłady, otrzymała tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Za wzorową postawę kapłańską i patriotyczną został odznaczony przez lubelskich biskupów kanonią. Za gorliwą pracę duszpasterską z rąk śp abp. Józefa Życińskiego przyjął najwyższą godność jaką prezbiter może otrzymać od Stolicy Apostolskiej – infułę. Jako kapłan archidiecezji lubelskiej od kilkudziesięciu lat pracujący wśród chrześcijan Izraela, często powraca do Polski. Wielokrotnie powtarzane przez Księdza zdanie, że: „Polska i Izrael to moje dwie ojczyzny i za każdą z nich oddałbym życie”, jest świadectwem najwyższej próby człowieczeństwa. Ks. Grzegorz Pawłowski wciąż chętnie odwiedza Lublin. Jest wyjątkowym ambasadorem naszego Miasta w świecie, głosząc jego dobre imię, jako miejsca wielowiekowego, przyjaznego współistnieniu narodów polskiego i żydowskiego. W ostatnich latach ks. Grzegorz Pawłowski opublikował wiele książek o tematyce autobiograficznej i religijnej. Promocje Jego publikacji takich jakich jak: „Sługa Mesjasza” - wywiadu rzeki, opowiadającej o tragicznym losie, barwach kapłańskiego życia i pięknie przyjaźni, jak również drugiej pt. „Ocalały z Zagłady w służbie Mesjasza” odbyły się w Lublinie.

Ksiądz Infułat Grzegorz Pawłowski - Jakub Hersz Griner, polski Żyd cudownie ocalały z Holocaustu, autorytet moralny dwóch narodów - polskiego i żydowskiego jest osobą w pełni zasługującą na miano Honorowego Obywatela Miasta Lublin.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublina nadawane jest uchwałą Rady Miasta z inicjatywy Prezydenta lub grupy radnych. Ksiądz Infułat Grzegorz Pawłowski jest trzynastą osobą z Honorowym Obywatelstwem Lublina, Rada Miasta podjęła stosowną uchwałę w tej sprawie na sesji w dniu 22 marca 2018 r.

Honorowi Obywatele Miasta Lublin:

 • Profesor Wiesław Chrzanowski
 • Profesor Andrzej Nikodemowicz
 • Doktor Wanda Półtawska
 • Julia Hartwig
 • Rita Gombrowicz
 • Profesor Rocco Buttiglione
 • Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski
 • Profesor Norman Davies
 • Ksiądz Arcybiskup Bolesław Pylak
 • Św. Jan Paweł II
 • Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski
 • Ojciec Hubert Czuma
 • Ksiądz Infułat Grzegorz Pawłowski

Powiązana galeria: