W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Lublin stolicą turystyki medycznej

29.06.201812:12

Turystyka medyczna jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. 12 czerwca 2018 r. Lublin był najważniejszym miastem dla ekspertów z tego sektora dzięki konferencji Health and Medical Tourism Summit – Eastern Europe 2018, która zgromadziła 250 uczestników z ponad 20 państw.

Czy Europa Wschodnia rozwija się zgodnie z globalnymi trendami turystyki medycznej? Jaka jest rola pośredników w branży? Czy aktywna współpraca oraz wymiana wiedzy i doświadczeń pozwala na większą efektywność procesów w turystyce medycznej? Jakie jest znaczenie turystyki medycznej dla rozwoju gospodarczego państw Europy Wschodniej? – na te pytania usłyszeliśmy odpowiedzi podczas pierwszego w Polsce tak dużego wydarzenia poświęconego tematyce turystyki zdrowia i turystyki medycznej. Miejsce konferencji było nieprzypadkowe – Lublin to miasto prężnie działającego Klastra Lubelska Medycyna, który zrzesza 130 członków z obszaru medycyny i zdrowia, oraz stolica regionu o ponadprzeciętnych walorach uzdrowiskowych, które rokrocznie przyciąga tysiące turystów  z całego świata.

Konferencję otworzyła inspirująca prezentacja Ilana Gevy – amerykańskiego eksperta w zakresie brandingu i marketingu na rynku turystyki medycznej, wyróżnionego ponad 100 branżowymi nagrodami w zakresie promocji destynacji turystycznych oraz firm. Podkreślił on znaczenie jasno sprecyzowanej indywidualnej specjalizacji oraz nacisku na utrzymanie najwyższej jakości w całym procesie obsługi, w budowaniu spójnej i rozpoznawalnej na świecie marki destynacji turystyki medycznej.

Dalsza część konferencji była podzielona na cztery  panele dyskusyjne, w których prelegenci z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Izraela, Czech, Węgier, Łotwy, Ukrainy, Chorwacji oraz Polski rozmawiali o wzroście  zainteresowania rozwojem turystyki medycznej oraz możliwości włączania się państw Europy Wschodniej w ten światowy trend.

Uczestnicy konferencji wystąpili z inicjatywą powołania platformy współpracy Klastrów i Stowarzyszeń z Europy Wschodniej działających na rzecz rozwoju turystyki medycznej przyjazdowej. – Bardzo się cieszę, że właśnie w Lublinie jako pierwsi stworzyliśmy platformę dla ekspertów i przedsiębiorców z branży turystyki medycznej z Europy Wschodniej do spotkania się, wymiany doświadczeń oraz zacieśnienia więzów, dzięki której będziemy mogli wspólnie działać w celu dalszego rozwoju tego sektora w Lublinie, w Polsce i w regionie – mówi Marzena Strok-Sadło, organizatorka konferencji, główny specjalista w Wydziale Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin, członek zarządu Klastra Lubelska Medycyna.

Podczas trwania konferencji odbywały się również spotkania B2B, podczas których uczestnicy konferencji mieli możliwość nawiązania kontaktów biznesowych z 27 przedsiębiorstwami działającymi w branży turystyki medycznej. Między innymi z  Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Ukrainy, Serbii, Czech, Chin i  Szwecji.

Konferencja była również znakomitą okazją do  prezentacji walorów  turystycznych  Lublina i województwa lubelskiego.

Konferencja została zorganizowana przez Miasto Lublin pod patronatami Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Marszałka Województwa Lubelskiego.

Główny patronat medialny nad wydarzeniem objęły Dziennik Gazeta Prawna oraz International Medical Travel Journal z Wielkiej Brytanii.