W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rusza budowa węzła przesiadkowego przy ul. Osmolickiej

Rusza budowa węzła przesiadkowego przy ul. Osmolickiej
06.04.202110:28

Przy ul. Osmolickiej powstaje jeden z siedmiu węzłów przesiadkowych, zaplanowanych na terenie miasta. Od jutra (7 kwietnia) ruszają roboty przy infrastrukturze podziemnej. Nowe miejsce dla komunikacji miejskiej wraz z parkingiem Kiss&Ride ma być gotowe do końca września.

– Budowa węzła przesiadkowego przy ul. Osmolickiej jest współfinansowana z funduszy europejskich, podobnie jak pozostałych sześć miejsc integrujących transport samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Realizacja węzłów przesiadkowych jest ważna nie tylko z punktu widzenia Miasta Lublin, ale także całego Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Z pierwszych nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów mieszkańcy skorzystają już w połowie tego roku – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Wykonawca zakończył już prace przygotowawczo-porządkujące pod nową inwestycję. Teraz drogowcy rozpoczną usuwaniu kolizji z infrastrukturą podziemną, budowę kanalizacji deszczowej oraz docieplenie wodociągu.

Przy ul. Osmolickiej powstanie pętla dla 2 autobusów o standardowej długości oraz parking Kiss&Ride. Dla lepszego skomunikowania węzła przebudowę przejdzie odcinek ul. Osmolickiej i Prawiednickiej. W ramach inwestycji powstaną również chodniki i przejścia dla pieszych. Na terenie nowego miejsca przesiadkowego zlokalizowana zostanie także infrastruktura przystankowa: wiata oraz wyświetlacz dynamicznej informacji pasażerskiej. Dla kierowców komunikacji miejskiej powstanie budynek socjalno-sanitarny. Z kolei rowerzyści będą mieli do dyspozycji 10 zadaszonych stojaków rowerowych. Pętla zostanie oświetlona i wyposażona w monitoring, a teren odwodniony i zagospodarowany poprzez nasadzenia zieleni. Koszt budowy węzła przesiadkowego to ponad 1,8 mln zł. Prace realizuje spółka PRD Lubartów. 

Łącznie na terenie miasta powstanie 7 węzłów przesiadkowych. Na ulicach Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka cały czas trwają prace drogowe. Ich zakończenie planowane jest w połowie tego roku. Z końcem ubiegłego roku prace ruszyły również na ul. Granitowej oraz al. Kraśnickiej. Do sfinalizowania pozostał jeszcze przetarg dotyczący budowy parkingu przy ul. Grenadierów.

Budowa węzłów przesiadkowych realizowana jest w ramach projektu unijnego „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”. Całkowita wartość zadania to ponad 62 mln zł. Blisko 85% stanowią środki pozyskane z Unii Europejskiej.