W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wiwat lublinianki, wiwat prawa wyborcze kobiet!

06.08.201812:22

Wystawa „Lublinianki 1918 – 2018” obejmuje kilkadziesiąt prac wykonanych przez dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury pod Akacją, które uczestniczyły w projekcie „Pola walki”. Uczestniczki inicjatywy – w wieku od 6 do 14 lat – poznały historie lubelskich działaczek, które miały istotny wpływ na rozwój miasta i stanowią inspirację oraz wzór dla współczesnych pokoleń. Tematem przewodnim przedsięwzięcia jest 100-lecie praw wyborczych Polek.

Jesteśmy w wyjątkowym momencie. Świętujemy 100-lecie prawa wyborczego kobiet w Polsce. To świetna okazja do tego, aby przywołać życiorysy tych lublinianek, które zostawiły swój ślad mieście. Ich dorobek choć imponujący, nie jest dostatecznie wyeksponowany, dlatego chcemy, aby postaci takie jak Adela Żychowicz, Maria Walciszewska czy Helena Hirszfeld zostały zapamiętane – tłumaczy Katarzyna Zabratańska – pomysłodawczyni projektu, Prezeska INNEJ Fundacji.

Portery – wykonane różnymi technikami m.in.: premarkerami, ołówkiem, akwarelą, z wykorzystaniem tkanin – są dziełem podopiecznych Katarzyny Niedźwiadek i Natalii Prokopiak-Latosińskiej które przez kilka miesięcy pracowały nad artystycznym ujęciem lublinianek, ale również poznaniem ich biografii oraz utrwaleniem wkładu kobiet w rozwój miasta. Na podstawie zdjęć i biogramów zasłużonych mieszkanek miasta powstała niezwykła kolekcja, w której można zobaczyć min.: społeczniczkę Antoninę Grygową, literatkę Janinę Porazińską, polityk Irenę Kosmowską, pedagog Irenę Krzeczkowską czy lekarza Helenę Mysakowską.

Wystawę w lubelskim Ratuszu można oglądać przez cały sierpień. Uroczysty finisaż odbędzie się na zakończenie wakacji. Projekt zrealizowano dzięki stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Więcej informacji można znaleźć na stronie INNEJ Fundacji.