W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF 4. urodziny Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG

16.09.201912:00

W dniach 12-13 września odbyły się uroczyste obchody 4. rocznicy utworzenia Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady imienia Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.

W programie obchodów znalazły się m.in.: oficjalna ceremonia na placu Litewskim, koncert Orkiestry Litewskiej oraz Orkiestry Wojskowej w Lublinie wraz z musztrą paradną, piknik wojskowy pod Centrum Spotkania Kultur, a także gry i zabawy dla dzieci, występy muzyków z Polski i z Ukrainy, pokaz sprzętu i uzbrojenia, wystawa fotograficzna "Donbas - bohaterowie nie umierają".

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada LITPOLUKRBRIG jest wielonarodową jednostką, składającą się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano 19 września 2014 roku w Warszawie. Brygada ostatecznie uformowała się jesienią 2015 roku.

Utworzenie Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady jest częścią ciągłego procesu jednolitej i długotrwałej współpracy wojskowej pomiędzy Polską, Ukrainą i Litwą. Ten model współpracy został wcześniej sprawdzony w ramach Polsko-Ukraińskiego Batalionu (POLUKRBAT) oraz Litewsko-Polskiego Batalionu (LITPOLBAT) w latach 1998-2010 oraz 1997-2008.

Siedziba dowództwa i sztabu Brygady zlokalizowana jest w Lublinie (Polska).

Więcej informacji o działaniach jednostki oraz wideorelacja z wydarzenia dostępne są na stronie internetowej Wielonarodowej Brygady.