W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin o działaniach w czasie Covid-19 na spotkaniu Miast Laureatów Nagrody Europy.

Lublin o działaniach w czasie Covid-19 na spotkaniu Miast Laureatów Nagrody Europy.
21.09.202011:43

Stowarzyszenie Miast Laureatów Nagrody Europy, spotkało się online w dniach 14-15 września 2020, pod przewodnictwem miasta Częstochowa – laureata Nagrody Europy z 1995 roku.

Miasto Lublin w czasie konferencji reprezentował Krzysztof Stanowski, Dyrektor Biura - Centrum Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Miasta Lublin. Moderatorem Zgromadzenia był Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, Przewodniczący Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy. W ramach Zgromadzenia odbyło się też Forum Młodzieży, oczywiście także w formule on-line.

Konferencję zdominował temat pandemii Covid -19. Uczestnicy wydarzenia wiele czasu poświęcili dyskusjom o wyzwaniach spowodowanych pandemią i możliwościom ich rozwiązywania. Walka z wirusem stała się nową rzeczywistością dla obywateli, samorządów i rządów poszczególnych krajów. Dyrektor Stanowski zaprezentował rozwiązania przyjęte w tym trudnym czasie przez Urząd Miasta Lublin i inne podmioty działające na terenie miasta. Uczestnicy spotkania mogli usłyszeć o takich aspektach działania lubelskiego Ratusza jak m.in. wsparcie cudzoziemców polegające na dostosowaniu procedury uzyskania nr PESEL a także uzyskania meldunku. Warto zaznaczyć, iż przyjęte w tym zakresie przez Urząd Miasta Lublin rozwiązania miały charakter prekursorski. Następnie zaś, zostały zaimplementowane przez wiele innych polskich miast.
Nasi partnerzy ze Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy dowiedzieli się również o działaniach informacyjnych prowadzonych w czasie pandemii przez Urząd Miasta Lublin, w tym o codziennych koronawirusowych raportach publikowanych w jęz. angielskim i ukraińskim oraz stworzeniu rubryki zawierającej praktyczne informacje dotyczące funkcjonowania w czasie pandemii. Dyrektor Stanowski zaprezentował także działania podejmowane przez Miasto Lublin w zakresie współpracy międzynarodowej, w szczególności dotyczące wsparcia okazanego ukraińskim partnerom, współorganizacji spotkania na najwyższym szczeblu w ramach powstałego w Lublinie – Trójkąta Lubelskiego, czy kwestiach organizacyjnych związanych ze zbliżającym się Kongresem Współpracy Transgranicznej Lublin 2020.

Na koniec prezentacji przygotowanej przez Urząd Miasta Lublin, uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z inicjatywami, w które zaangażowane były różne lubelskie podmioty a więc o takich akcjach jak:

  • #WzywamyPosiłki,
  • #LublinWillWait,
  • #LublinIsReady,
  • działaniu grupy Visible Hand;
  • powstaniu nowej rozgłośni radiowej prowadzącej audycje w różnych językach obcych – Radio Nowe Radio.

Wtorkowe spotkanie zakończyły wspólne obrady burmistrzów i młodzieży. Konferencja była okazją, by podzielić się doświadczeniami, dobrymi praktykami, ale i obawami, jakie niesie obecna sytuacja w Europie.


Chcielibyśmy, żeby Europa była silna i solidarna. Musimy strzec wartości takich jak praworządność, równość obywateli, ochrona środowiska, bezpieczeństwo energetyczne, innowacje – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Dzięki nim Unia będzie bardziej zjednoczona, silniejsza i demokratyczna. Podzielona Europa utraci swoje znaczenie. Naszą siłą jest współpraca i solidarność.

Nagroda Europy jest przyznawana od 65 lat. W miastach europejskich nie gaśnie entuzjazm, by wciąż ubiegać się o to zaszczytne wyróżnienie, będące świadectwem znaczenia, jakie wiele samorządów przywiązuje się do wartości europejskich. W spotkaniu uczestniczył m.in. Gérard Dupaty, mer francuskiego miasta Amilly, które jest tegorocznym laureatem Nagrody Europy. Prezydent podziękował też młodzieży zaangażowanej w Forum. 

To Wy będziecie decydować o przyszłości Europy. Bez podziałów i granic. Wspólna Europa jest dla nas wszystkich szansą, a nie zagrożeniem – powiedział Przewodniczący Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy.


Celem Stowarzyszenia Miast Laureatów Nagrody Europy jest rozwijanie przyjacielskich więzi między jego członkami, wymiana młodzieży, wymiana informacji oraz dobrych praktyk. Poruszane są tematy, które dotyczą najbardziej palących czy interesujących problemów samorządów w danym momencie. Do tych działań członkowie Stowarzyszenia włączają młodzież, by uczyć ją odpowiedzialności za przyszłość Europy i obywatelskości.
Stowarzyszenie powstało w 1984 roku pod auspicjami Rady Europy. Nagrodę Europy ustanowiono w 1955 roku. Od tego czasu otrzymało ją 80 samorządów, w tym także Lublin (w 2017 roku) oraz Częstochowa (w 1998 roku).

Obrady zakończyło symboliczne przyjęcie Deklaracji o kontynuowaniu współpracy między miastami laureatami Nagrody Europy.