W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

“Miasta na rozdrożu” - konferencja EUROCITIES 2019

“Miasta na rozdrożu” - konferencja EUROCITIES 2019
05.12.201914:35

W dniach 20 – 22 listopada 2019 r. w Pradze odbyło się Doroczne Walne Zgromadzenie Eurocities (Annual General Meeting).

„To niesamowite widzieć, jak zmieniają się miasta w Europie każdego dnia”, zauważyła Anna Lisa Boni, sekretarz generalna EUROCITIES, w wystąpieniu otwierającym dla 400 samorządowców i ekspertów miejskich zgromadzonych w Pradze na dorocznej konferencji stowarzyszenia EUROCITIES 2019.

W nawiązaniu do tematu przewodniego „Miasta na rozdrożu” konferencja poświęcona była nowemu krajobrazowi politycznemu w UE, a także dynamicznym zmianom jakich doświadczają nasze lokalne wspólnoty oraz nowym wyzwaniom przed jakimi stoi Europa i Świat. Jak zachować autentyczne życie miejskie w historycznych centrach współczesnych miast, jak rewitalizować i znaleźć nowe przeznaczenie dla miejsc i przestrzeni w naszych miastach, które nie spełniają swoich pierwotnych funkcji? To tylko niektóre z zagadnień jakie były przedmiotem dyskusji.

Centralnym elementem tegorocznej konferencji były toczące się debaty plenarne, które odbywały się równolegle z coraz popularniejszym speednetworkingiem, podczas którego 12 miast przedstawiało swoje prezentacje podczas gdy uczestników zachęcano do swobodnego przemieszczania się pomiędzy nimi. Z kolei sesje plenarne koncentrowały się na czterech tematach:

  • “Miejska odnowa” - jak sprawiać, by współczesne miasta stawały się lepszymi miejscami do życia, pracy i zabawy, z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju
  • Wszędzie turyści – uwięzieni pomiędzy korzyściami, jakie przynosi turystyka a tworzonymi przez nią problemami
  • Nasza cyfrowa przyszłość - połączenie siły danych i siły ludzi przy jednoczesnej ochronie dóbr osobistych
  • Zmieniające się społeczeństwo - zarządzanie zmieniającym się otoczeniem politycznym i wzmocnienie pozycji obywateli w podejmowaniu decyzji dotyczących ich społeczności

Specjalna sesja „Screwing up and getting better” poświęcona była dzieleniu się doświadczeniem wynikających z błędów jakie miasta popełniły przy realizacji konkretnych projektów. Podczas tej części swoje przypadki niepowodzeń i porażek, zaprezentowały: Bristol, Kolonia, Glasgow, Goetenburg, Guimaraes, Hamburg.

Podczas zamkniętej sesji politycznej z udziałem około 70 samorządowych polityków, uczestnicy wymienili poglądy na temat najlepszych sposobów współpracy z nową Komisją Europejską. Miasto rozumiane jako samorząd, który jest najbliższym ludziom poziomem władzy publicznej, muszą stanowić istotną część rozwiązania, które ma na na celu lepsze odpowiadanie na potrzeby obywateli – mieszkańców Europy.

Uczestnicy rozmawiali również o aktualnej sytuacji i przewidywanej przyszłości agendy miejskiej dla UE.

Podczas uroczystej Gali w dn. 21 listopada ogłoszeni zostali laureaci Nagrody EUROCITIES w trzech kategoriach. W tym roku zwycięskie projekty odzwierciedlały temat „miast na rozdrożu”:

W kategorii współpracy: Antwerpia z projektem The Big Link

W kategorii innowacji: Monachium z projektem AKIM

W kategorii uczestnictwa: Saragossa z centrum kultury Harinera zgz

Delegaci na konferencję wzięli również udział w wyborach do komitetu wykonawczego EUROCITIES Tym razem nowe mandaty w reprezentowanym przez 12 miast komitecie wykonawczym przypadają miastom: Nantes, Sztokholm, Wiedeń i Warszawa.

Ponowny wybór Sztokholmu w komitecie wykonawczym EUROCITIES oznacza, że Anna König Jerlmyr, burmistrz Sztokholmu, nadal pełni funkcję prezesa EUROCITIES.

Większością głosów przyjęto również zmiany w statucie stowarzyszenia umożliwiające jednemu miastu – członkowi stowarzyszenia ale spoza Unii Europejskiej pełnienie funkcji członka komitetu wykonawczego.

Gości konferencji przywitali w bardzo dobrze przyjętych przemówieniach Petr Hlaváček, zastępca burmistrza Pragi i Jaromir Hainca, dyrektora ds. Projektowania Urbanistycznego Instytutu Planowania i Rozwoju.

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji była wystawa prezentująca najciekawsze projekty zgłoszone do konkursu przez miasta członkowskie, a które ostatecznie nie otrzymały nagrody. Miasto Lublin zgłosiło projekt „Asystent osoby niepełnosprawnej”, który był prezentowany w korytarzach Centrum Kongresowego.

Miasto Lublin podczas konferencji reprezentował Roman Jaborkhel – Zastępca Dyrektora Biura - Centrum Współpracy Międzynarodowej. Lublin jest pełnoprawnym członkiem stowarzyszenia Eurocities (full member) od 2004 roku.

Więcej informacji i relacja z konferencji na stronie Eurocities (po angielsku)

Galeria zdjęć z konferencji