W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Udział delegacji lubelskiego samorządu w międzynarodowej konferencji „Forum CITIES 2020 ” w Porto

Udział delegacji lubelskiego samorządu w międzynarodowej konferencji „Forum CITIES 2020 ” w Porto
11.02.202012:18

W dniach 29.01–01.02.2020 r. delegacja pracowników Urzędu Miasta Lublin, Katarzyna Czerlunczakiewicz oraz Michał Trzewik - pracownicy Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, uczestniczyli w międzynarodowej konferencji „Forum CITIES 2020” pod hasłem „Wspólnie kształtujemy zrównoważoną przyszłość obszarów miejskich”. To dwudniowe wydarzenie miało na celu zgromadzenie nie tylko decydentów lecz i praktyków zajmujących się tematyką miejską w tym architektów, planistów, konserwatorów, pracowników służb ochrony zabytków zajmujących się miejskimi przestrzeniami historycznymi. Spotkanie było miejscem, w którym wszystkie zainteresowane strony mogły wymienić swoje doświadczenia, wspólne osiągnięcia i zastanowić się nad przyszłymi kierunkami rozwoju obszarów miejskich, w ramach polityki spójności, w tym nad przyszłością agendy miejskiej dla UE.

Obrady odbywały się w pomieszczeniach dawnej zabytkowej izby celnej (Alfândega do Porto), która w 1993 roku przeszła rewitalizację i do dziś funkcjonuje jako przykład modelowej adaptacji budynku historycznego do nowych funkcji. W związku z powyższym, w ramach forum odbyło się również spotkanie robocze w ścisłym gronie liderów projektu URBACT III Second Chance. Głównym celem współpracy sieci 2nd Chance było wypracowanie modelu działań rewitalizacyjnych opuszczonych zabytkowych budynków lub kompleksów zabudowy miejskiej (szczególnie poprzemysłowej). Podczas warsztatów partnerzy projektu przedstawili Zintegrowane Plany Działania, opracowane we współdziałaniu z mieszkańcami, przedsiębiorcami, studentami, właścicielami obiektów przemysłowych i organizacjami społecznymi. Wspomniane plany koncentrują się na działaniach zmierzających do rewitalizacji zarówno w kontekście infrastrukturalnym, jak i społecznym. Ponadto, każdy z partnerów omówił działania edukacyjne i promocyjne służące podniesieniu świadomości mieszkańców miasta – przede wszystkim młodych ludzi – jak istotnym elementem dziedzictwa kulturowego jest architektura przemysłowa oraz jak ogromny drzemie w niej potencjał, pozwalający zarówno na realizację / lokalizację nowych inwestycji przy zachowaniu i wyeksponowaniu tkanki historycznej.