W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wizyta studyjna pracowników Centrum Usług Socjalnych z miasta Chmielnicki

Wizyta studyjna pracowników Centrum Usług Socjalnych z miasta Chmielnicki
21.11.201911:36

W dniach 13-15 listopada 2019 r. miała miejsce wizyta studyjna pracowników Centrum Usług Socjalnych z miasta Chmielnicki (Ukraina). Organizatorem wizyty było Biuro Współpracy Międzynarodowej UM Lublin, a program spotkań został przygotowany we współpracy z panią Katarzyną Fus, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

Wizytujący nasze miasto pracownicy Centrum Usług Socjalnych, w liczbie około 20 osób, chcieli zapoznać się z organizacją usług socjalnych w Lublinie i pracą poszczególnych jednostek ochrony socjalnej, a zwłaszcza obsługą osób starszych w domu, zakresem działań organizacji charytatywnych oraz dodatkowymi formami wsparcia seniorów.

Agenda programu obejmowała wizyty w następujących ośrodkach:

  • Centrum Pomocy Humanitarnej PCK w Lublinie, ul. Bursaki 17,
  • Centrum Usług Socjalnych ul. Lwowska 28 oraz Klub Seniora pod Świerkami, ul. Tuwima 5,
  • Dom Pomocy Społecznej „Kalina” w Lublinie, ul. Kalinowszczyzna 84.

Dnia 13.11.2019 podczas spotkania z panem Maciejem Budką, Dyrektorem Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK, słuchacze zapoznali się z działalnością PCK w Lublinie, a zwłaszcza z działaniami opiekuńczymi i aktywizacyjnymi na rzecz seniorów. Dyrektor Budka przedstawił założenia projektu, finansowanego z funduszy unijnych, w ramach którego powstały Kluby Seniora CZAS, oferujące różne formy aktywności dla osób starszych. Ponadto, zostały zaprezentowane plany rozwojowe lubelskiego PCK, w tym przede wszystkim działania związane z powstającą Polską Grupą Humanitarną. Goście zostali oprowadzeni po ośrodku PCK, gdzie mogli zobaczyć magazyn powstający na dystrybucję żywności dla potrzebujących oraz magazyn interwencyjny, który będzie wykorzystywany w sytuacjach kryzysowych.

W dniu 14.11.2019 r. delegacja odwiedziła Centrum Usług Socjalnych przy ul. Lwowskiej 28. Goście spotkali się z dyrekcją instytucji oraz panią kierownik Ewą Danek. Podczas spotkania delegacja zapoznała się z działalnością ośrodka oraz historią organizowanych wydarzeń. Dyrekcja zaprezentowała również projekt "Pudełko Życia" oraz "Opaski Życia", które są częścią programu „Lublin Strefa 60+”. W ramach projektu „Pudełko Życia” seniorzy zapisują w dedykowanym pudełku życia niezbędne informacje na temat swojego stanu zdrowia i branych leków. Pudełko przechowywane jest w lodówce i w razie sytuacji kryzysowej jest źródłem cennej informacji dla ratowników medycznych czy innych służ. Pilotażowy projekt „Opaski życia” to program, w którym seniorzy otrzymują specjalną opaskę badającą niezbędne parametry seniora, i która w razie potrzeby, za pomocą przycisku SOS, alarmuje ratowników z Centrum Teleopieki w Lublinie. Nasi goście byli pod ogromnym wrażeniem zastosowanych rozwiązań. W drugiej części dnia grupa odwiedziła Klub Seniora pod Świerkami przy ul. Tuwima 5, gdzie zapoznali się z bogatą ofertą zajęć dedykowanych dla seniorów.

W dniu 15.11.2019 r. delegacja gościła w Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Lublinie przy
ul. Kalinowszczyzna 84. Przedstawiciele instytucji oprowadzili gości po obiekcie, prezentując wyposażenie oraz system pracy ośrodka. Podczas rozmów z pracownikami placówki delegacja dowiedziała się jakie usługi są zapewniane seniorom w Domu Pomocy Społecznej „Kalina” oraz jak wygląda finansowanie pobytu w tego typu placówkach. Wszystkie odwiedzane instytucje były doskonałymi przykładami polityki senioralnej prowadzonej w mieście Lublin.