W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wizyta studyjna ukraińskich liderów w ramach projektu “Increasing the Capacity of New Political Leaders in Ukraine”

Wizyta studyjna ukraińskich liderów w ramach projektu “Increasing the Capacity of New Political Leaders in Ukraine”
13.03.201914:29

W dniach 12-14 marca 2019 r. w ramach projektu “Increasing the Capacity of New Political Leaders in Ukraine” z wizytą studyjną w Lublinie gościli przedstawiciele reprezentujący sześć ukraińskich miast: Czerkasy, Połtawa, Kropiwnicki, Bohusław, Żytomierz i Tarnopol. W składzie delegacji znaleźli się członkowie miejskich rad, lokalni działacze i aktywiści społeczni i osoby działające w lokalnych organizacjach pozarządowych na rzecz demokracji i państwa prawa w Ukrainie.

Podczas trzech dni pobytu goście zapoznali się z doświadczeniami lokalnego samorządu, organizacji i instytucji zajmujących się rozwojem miasta, inicjatywami pozwalającymi angażować obywateli w planowanie przestrzeni miejskiej, prowadzenie dialogu z władzami na temat wychodzenia naprzeciw potrzebom mieszkańców, realizacji i finansowania sposobów usprawniania życia w mieście oraz o rozwiązaniach stosowanych w lubelskim transporcie miejskim.

Jednym z efektów projektu będzie krótki film pokazujący dobre praktyki Lublina oraz ukraińskich miast zaangażowanych w projekt.

W planie wizyty znalazły się spotkania i wymiana doświadczeń z pracownikami Urzędu Miasta, w tym:

  • spotkanie z dyrektorem Centrum Współpracy Międzynarodowej, Krzysztofem Stanowskim;
  • prezentacja zadań realizowanych przez Biuro Partycypacji Społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem działań angażujących mieszkańców Lublina w życie miasta;
  • spotkanie z menadżerem Śródmieścia - panem Markiem Poznańskim i rozmowa na temat: Mechanizmy wybranych projektów finansowanych z budżetu obywatelskiego – Modelowa Rewitalizacja Lublina, a także wizytacja wybranych zrewitalizowanych obiektów,

a także prezentacja kompetencji i zakresu zadań Rad Dzielnic.

Ponadto, z młodymi liderami wiedzą i doświadczeniem podzielili się przedstawiciele instytucji takich jak:

  • Fundacja Wolności (rozmowa m.in. o ich działaniach prowadzonych w zakresie kontroli organów władzy publicznej);
  • Forum Kultury Przestrzeni (prezentacja projektów realizowanych na rzecz podniesienia jakości przestrzeni Lublina).

Ostatniego dnia pobytu goście złożyli wizytę w Zarządzie Transportu Miejskiego, gdzie obejrzeli prezentację na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej w Lublinie oraz odwiedzili nowoczesną zajezdnię trolejbusową przy ul. Grygowej.

Wizyta została zorganizowana przez Europejski Instytut na Rzecz Demokracji w ramach grantu amerykańskiej organizacji National Endowment for Democracy.