W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Belgrad Stari Grad - gmina zaprzyjaźniona

Belgrad Stari Grad - gmina zaprzyjaźniona

Podpisanie umowy: 3.06.2017 r. - list intencyjny
Ludność: 48 000

Belgrad jest jednym z najstarszych miast na kontynencie europejskim - jego długa i burzliwa historia sięga wstecz ponad 7000 lat. W miejscu, gdzie obecnie mieści się Belgrad, stała osada, której powstanie datuje się na IV wiek p.n.e. W czasach rzymskich zlokalizowane w tym miejscu Singidunum było ważne przede wszystkim ze względów strategicznych. Pod nazwą Belgrad miasto było znane dopiero od IX wieku. Na początku XVI wieku zostało zdobyte przez Turków i pozostawało w ich władaniu do roku 1878. Belgrad w 1878 r. stał się stolicą niepodległej Serbii. Jednak ten stan nie trwał długo: Belgrad stawał się kolejno stolicą Królestwa Serbów, Chorwatów   i Słoweńców (1918-1929), Jugosławii (1929-2003), Serbii i Czarnogóry (2003-2006); a od 3 czerwca 2006 r. - Republiki Serbii.

STARI GRAD:
Stare Miasto, jedna z 17 dzielnic-gmin, tworzących miasto Belgrad. W dzielnicy mieszka ponad  48 tys. mieszkańców,  a jej powierzchnia wynosi 7 km2.

 • Uniwersytet Belgradzki - założony w 1808 przez Dositeja Obradovića jest najstarszą uczelnią w Serbii i jedną z największych w Europie pod względem liczby studentów. Obecnie uczy się tu ok. 90 tysięcy studentów.
 • Akademia Sztuk w Belgradzie - powstała w 1957 r. Jest najważniejszą uczelnią artystyczną Serbii.
 • Uniwersytet Megatrend - niepubliczna uczelnia wyższa w Belgradzie. Z ok. 25 tys. studentów jest obecnie największą prywatną uczelnią w Serbii i jedną z największych w tej części Europy. Uniwersytet został założony w 1989 roku i ma obecnie 19 wydziałów.
 • Serbska Akademia Nauk i Sztuk - najbardziej prestiżowa organizacja naukowo-badawcza w Serbii. Założona 1 listopada 1886 roku jako Królewska Serbska Akademia Nauk.
 • Kalemegdan (nazwa pochodzi z języka tureckiego i oznacza „pole walki”) - stara twierdza wybudowana za czasów celtyckich, a następnie za czasów rzymskich znana pod nazwą Singidunum. Położona na wzgórzu, z którego widać przepiękną panoramę miasta. Jednak Kalemegdan to nie tylko ruiny rzymskiej warowni czy twierdzy z XVIII wieku, ale także mieszczący się na jej terenie ogromny park. Będąc tam warto też zobaczyć dwie cerkwie, pomnik - Kolumnę Zwycięzcy oraz wyjątkowe tarasy. Często prezentowane tam są ciekawe ekspozycje zdjęć, można też spotkać tancerzy wykonujących tradycyjny serbski taniec – kolo.
 • Cerkiew Świętego Sawy - jedna z największych cerkwi prawosławnych na świecie. Cerkiew zbudowano w miejscu starej świątyni, która spłonęła w XVI wieku. Odbudowę planowano już pod koniec XIX wieku, jednak projekt ukończono dopiero w 1985 r. Nadal nie zostały ukończone wnętrza cerkwi.
 • Cerkiew katedralna świętego Michała Archanioła - główna świątynia Serbskiej Cerkwi Prawosławnej zbudowana w latach 1837-1840 w stylu neobarokowym.
 • Meczet Bajrakli - jedyny meczet w Belgradzie, stolicy Serbii. Powstał w XVI w . podczas panowania Imperium Osmańskiego.
 • Stary Pałac - była siedziba dynastii Obrenoviciów i Karadziordziewiczów władających  w Serbii.
 • Mauzoleum Josipa Broz Tito - mauzoleum nosi nazwę Kuća Cveća (pol. Dom Kwiatów) i położone jest w pobliżu wzgórz Topčider i Košutnjak.
 • Ulica Kneza Mihaila - długi deptak, na którym znajdują się liczne sklepy, kawiarnie oraz restauracje z tradycyjną kuchnią bałkańską.

Urząd Miasta Belgrad Stari Grad
Opstina Stari Grad
ul.Makedonska 42
11000 Belgrad
tel. 00381 11 3225 791
fax: 00381 11 3300 668

www.starigrad.org.rs