W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Stari Grad, Belgrad, Serbia
Nazwa: Stari Grad, Belgrad
Kraj: Serbia
Data podpisania umowy: 03.06.2017
Rodzaj umowy: list intencyjny
Rok podpisania umowy: 2017
Adres www: starigrad.org.rs
Kontakt: Gradska opština Stari grad
Makedonska 42, 11103 Beograd
tel. +381 (011) 322 0721

Belgrad to jedno z najstarszych miast Europy ( jego początki sięgają ponad 7000 lat).Pod nazwą Belgrad miasto było znane dopiero od IX wieku. Na początku XVI wieku zostało zdobyte przez Turków i pozostawało w ich władaniu do roku 1878. W tym też roku, został stolicą niepodległej Serbii. Jednak to nie trwało długo: Belgrad był kolejno stolicą Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców (1918-1929), Jugosławii (1929-2003), Serbii i Czarnogóry (2003-2006); a od 3 czerwca 2006 r. - Republiki Serbii.

British Encyclopedia of Cities wspomina, że Belgrad jest miastem, o które stoczono najwięcej bitew, ale także miastem o największej liczbie symbolicznych nazw, spośród których wymienia się choćby określenie przypisywane również Lublinowi, a więc "Bramy między wschodem a zachodem". Miasto znajduje się w północnej części środkowej Serbii, na wzgórzach w okolicy ujścia rzeki Sawy do Dunaju. Jest największym (liczy około 1,6 miliona mieszkańców) i najbardziej różnorodnym miastem całych Bałkanów. Ślady po sobie pozostawili w nim: najpierw Celtowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, później Bułgarzy, Serbowie, Węgrzy, Turcy, Austriacy, Rosjanie.

Współczesny Belgrad to miasto nowoczesne. To tu rozwijają się ważne sektory gospodarcze, spośród których wymienić można, przemysł metalurgiczny, metalowy, elektroniczny, a także handel oraz bankowość. Szacuje się, iż 30% produktu krajowego Serbii jest wytwarzane w stolicy.

Miasto jest stolicą serbskiej kultury, edukacji i nauki. Najważniejsze instytucje kultury, nauki to: Serbska Akademia Nauk i Sztuk, Biblioteka Narodowa, Muzeum Narodowe i Teatr Narodowy. Miasto jest również siedzibą Uniwersytetu Belgradzkiego oraz Uniwersytetu Artystycznego.

Stolica Serbii ma status odrębnej jednostki terytorialnej, posiadającej autonomiczną władzę. Jej terytorium podzielone jest na 17 obszarów, posiadających własne organy samorządu terytorialnego. Jednym z nich, jest dzielnica Stary Grad, z którą Lublin pozostaje zaprzyjaźniony od podpisania listu intencyjnego, 3 czerwca 2017 r.

Dzisiejsza gmina powstała z połączenia gmin Stari Grad, Skadarlija i części gminy Terazije w 1957 roku. Zajmuje obszar 698 hektarów, zamieszkiwany przez około 70 000 mieszkańców.

Stari Grad to stara część miasta usytuowana po drugiej stronie Sawy. Nazwa oznaczająca dosłownie Stare Miasto, odzwierciedla historyczne znaczenie śródmieścia, jako przestrzeni, na której przez wiele stuleci rozwijał się Belgrad. W jej centralnym punkcie znajduje się deptak, nazwany na cześć księcia Serbii Michała Obrenowicia III ulicą Kneza Mihaiła. To na tym obszarze mieszczą się najważniejsze zabytki stolicy. Ulica zaczyna się w okolicach placu Republiki, gdzie ma swoją siedzibę Muzeum Narodowe, a niedaleko stąd są 
najważniejsze świątynie Starego Miasta, cerkiew św. Aleksandra Newskiego, sobór św. Michała Archanioła, meczet Belgradu – Bajrakli. To w tej dzielnicy znajduje się słynny Kalemegdan, czyli dawna twierdza położona przy ujściu Sawy do Dunaju,najbardziej malownicza część miasta. Spod znajdującego się tu Pomnika Zwycięstwa (nagi mężczyzna z mieczem i orłem często kojarzony z mitycznym Heraklesem) rozciąga się przepiękny widok na te dwie rzeki. Z dawnych fortyfikacji zachowały się: średniowieczna baszta Nebojšy i pochodząca z XVIII wieku brama Karola VI.

Warto odwiedzić ulicę Skadarli. Mówi się , że to Mont Marte w Belgradzie. Zbudowana pod koniec XIX wieku, stała się dzielnicą bohemy. Uliczka robi wrażenie, warto tu zajść nie tylko na kawę lub obiad, ale także po prostu posiedzieć, na którejś z ławeczek i poczuć klimat tego niezwykłego miejsca.

Belgrad oprócz zabytków, ciekawej oferty kulturalnej, zachęca do odprężenia i zabawy, szczególnie późnym wieczorem, nocą, mieszkańcy, turyści, smakują i delektują się klimatem bałkańskiej stolicy. Idealnym do tego miejscem jest dzielnica Dorćol, położona wzdłuż prawego brzegu Dunaju. Jest jedną z najstarszych zachowanych dzielnic Belgradu. Słynie ze swojej specyficznej miejskiej atmosfery. Jest miejscem pełnym lokali rozrywkowych, kawiarni oraz pubów. Dorćol został zauważony w wielu reportażach, w tym m.in. przez BBC oraz The Guardian. Dzielnica została również wyróżniona przez magazyn Time Out, znajdując się na liście "50 najfajniejszych miejskich dzielnic", zyskując miano "fenomenu Belgradu" oraz „ekscytującego, kreatywnego i pomysłowego miejsca”.

Bałkany to świetna kuchnia, można się o tym przekonać, odwiedzając stolicę Serbii. Belgradzki street food, to przede wszystkim tzw serbski hamburger czyli pljeskavica. Bardzo popularne są burki czy słynne cevapcici. Kuchnia serbska to mnóstwo przystawek na bazie warzyw np. grillowana papryka nadziewana serem, pieczone ziemniaki, ajwar, pasulj, czyli duszona fasola oraz wiele typów sałatek.

Belgrad, to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.