W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Debreczyn, Węgry
Nazwa: Debreczyn
Kraj: Węgry
Data podpisania umowy: 02.06.1995
Rodzaj umowy: umowa partnerska
Rok podpisania umowy: 1995
Adres www: debrecen.hu/hu
Kontakt: Urząd Miasta Debreczyn
Piac u. 20.
4024 Debreczyn
tel.: +36 52 511 411, fax. +36 52 511 401

Debreczyn, to drugie co do wielkości po Budapeszcie, miasto na Węgrzech. W 1361 r. Ludwik Węgierski, który był również królem Polski, nadał mu prawa miejskie. Tym samym uzyskał liczne przywileje, co zapoczątkowało jego dynamiczny rozwój. Do rozkwitu miasta przyczyniło się także korzystne położenie na trasie ważnego szlaku handlowego łączącego Niziną Siedmiogrodzką z Górnymi Węgrami. W 1849 roku podczas rewolucji węgierskiej, miasto na kilka lat stało się stolicą kraju. To właśnie tutaj ogłoszona została niepodległość Węgier, a w auli Kolegium Kalwińskiego, zebrało się Zgromadzenie Narodowe. Podczas II wojny światowej na skutek działań zbrojnych miasto uległo w znacznej części zniszczeniu. Częściowo odbudowane po wojnie nie odzyskało swojej dawnej świetności.

Centrum Debreczyna stanowi Ulica Targowa, której okolice są odnowione, pełne restauracji, sklepów i fontann. Na jej końcu znajduje się najbardziej rozpoznawalny budynek w mieście, Wielki Kościół Ewangelicki z XIX wieku. Niegdyś Debreczyn był ważnym ośrodkiem kalwinizmu, co sprawiło, że zyskał przydomek kalwińskiego Rzymu. Do dziś, większość mieszkańców miasta, jest wyznawcami kalwinizmu. Wieża kościoła stanowi idealny punkt obserwacyjny panoramy miasta, co ciekawe posiada największy dzwon na Węgrzech.
Tuż obok Wielkiego Kościoła, znajduje się statua Lajosa Kossuth’a, węgierskiego bohatera narodowego, który w tym właśnie miejscu 14 kwietnia 1849 roku ogłosił detronizację Habsburgów i niepodległość Węgier.

Obiektem ściśle związanym z historią miasta jest Kolegium Kalwińskie założone w 1538 r., którego studenci byli częstymi gośćmi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W strukturze kolegium działa największa w kraju biblioteka sakralna. Równie interesującymi miejscami są: Wielki Zbór Kalwiński - miejsce słynnych koncertów organowych, Muzeum Deriego z japońskimi i chińskimi zbiorami, klasycystyczny ratusz, Mały Zbór Kalwiński (zwany "złamanym kościołem") i secesyjny budynek samorządu wojewódzkiego.

Debreczyn jest dużym ośrodkiem naukowym. Największą uczelnią jest Uniwersytet Kossutha, na którym studiuje wielu cudzoziemców.
Mieszkańcy Debreczyna, turyści, chętnie spędzają czas w wielkim kompleksie Aquaticum – z basenami pływackimi, saunami, wodami termalnymi, masażami. Kompleks znajduje się w Parku Leśnym, który oferuje również urokliwe tereny spacerowe, możliwość spacerów po alejkach zaprojektowanych tak, aby można było dotrzeć do najpiękniejszych zakątków lasu. Poza tym na terenie parku znajduje się ogród zoologiczny, wesołe miasteczko i ogród rzeźb postaci literackich.

Obok rekreacji na basenach pływackich, termach, czy spacerach, Debreczyn oferuje wiele atrakcji kulinarnych, związanych z miejscową kuchnią, chociażby święto słynnej kiełbasy debreczyńskiej. Debreczyn specjalizuje się w produkcji przepysznych pierników – to swoisty odpowiednik polskiego Torunia. W Debreczynie bistra, restauracje i inne lokale, w których można smacznie zjeść, są niemal na każdym rogu. Kuchnia węgierska to np. zupa gulaszowa, która była tradycyjnym jedzeniem gulyásów, a więc musi być z wołowiny. Flagowym węgierskim przysmakiem jest też langosz, drożdżowy placek z ziemniakami.

Miasto słynie z Festiwalu Kwiatów, odbywającego się od 1966 roku, w dniu Świętego Stefana – 20 sierpnia. Lublin wielokrotnie uczestniczył w tym święcie.