W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Graz - miasto zaprzyjaźnione

Nazwa własna: Graz
Podpisanie umowy: 21.03.2019 r.
Ludność: 293 117

Miasto Graz jest stolicą Styrii oraz drugim największym miastem w Austrii. Położone jest w jego południowo-wschodniej części, w odległości około 200 km na południowy-zachód od Wiednia.

HISTORIA
Pierwsze wzmianki o Grazu pochodzą z 881 roku, gdy spełniał funkcję warowni władców Styrii. Nazwa miasta wywodzi się od słoweńskiego słowa gradec – oznaczającego mały zamek. Jest to związane z tym, że miasto Graz powstało na terenie wcześniejszej słowiańskiej osady o takiej właśnie nazwie. W roku 1999 Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO a w 2010 roku lista to została rozszerzona o zamek Schloss Eggenberg.

EDUKACJA
W mieście mieszka około 60 000 studentów, którzy uczęszczają na 6 uniwersytetów. Mający najdłuższą tradycję Uniwersytet Karla-Franzensa w Grazu, został założony w 1585 roku. Politechnika w Grazu to alma mater architektów światowej sławy, zaś Uniwersytet Muzyki i Sztuk Scenicznych posiada najstarszy w Europie Wydział Jazzu.

GOSPODARKA
Graz słynie ze swojej stale rozwijającej się gospodarki. Stolica Syrii jest siedzibą międzynarodowych firm (Magna Steyr, AVL). Miasto wspiera w szczególności rozwój mobilności, biotechnologii, energetyki, turystyki oraz sektor kreatywny. Wiele instytucji naukowych i badawczych ma swoje siedziby w Graz.

KULTURA
W Grazu organizowane są liczne wydarzenia kulturalne, takie jak steirischer herbst poświęcone sztukom awangardowym oraz Styriarte – festiwal łączący muzykę dawną i barokową z muzyką klasyczną. W 2003 roku, kiedy Graz był Europejską Stolicą Kultury, zostały ukończone dwa flagowe projekty miejskie: Kunsthaus Graz zaprojektowany przez Petera Cooka i Colina Fourniera oraz Island in the Mur zaprojektowany przez Vito Acconci.

NAGRODY
2001 – pierwsza w Europie Nagroda dla Graz jako Miasta Praw Człowieka
2003 – Europejska Stolica Kultury
2011 – Miasto Designu

Warning: mkdir(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 358 Warning: chmod(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 359 Warning: fopen(gfx/_logs/error_01_d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.xml): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 380 Warning: mkdir(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 358 Warning: chmod(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 359 Warning: fopen(gfx/_logs/error_01_d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.xml): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 380