W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Iwano-Frankiwsk, Ukraina
Nazwa: Iwano-Frankiwsk
Kraj: Ukraina
Data podpisania umowy: 07.05.2009
Rodzaj umowy: umowa partnerska
Rok podpisania umowy: 2009
Adres www: mvk.if.ua
Kontakt: Rada Miasta Ivano-Frankivsk
Komitet Wykonawczy
ul. Hruszewskiego, 21
76004, Iwano-Frankiwsk, Ukraina
tel.: +38 (0342) 556515
fax:+38 (0342) 556020

Iwano-Frankiwsk położony jest w południowo-zachodniej Ukrainie. Był niegdyś polskim miastem – w XVII wieku Andrzej Potocki osiedlił się tutaj z rodziną i założył miasto Stanisławów.

Pierwotnie miasto pełniło rolę twierdzy, chroniącej tereny ówczesnej Rzeczypospolitej przed najazdami tatarskimi. W tym czasie wzniesiono tu pierwszy murowany kościół (podniesiony później do ranki kolegiaty), a w 1669 roku Potocki założył w Stanisławowie kolonię akademicką pod auspicjami Akademii Krakowskiej. Potoccy z miasta uczynili jedną ze swoich siedzib rodowych i nadali mu herb Pilawa
Po wojnie miasto weszło w skład Ukraińskiej SRR, a w 1962 roku, podczas świętowania 300-lecia , zmieniono jego nazwę ze Stanisławów na Iwano-Frankowsk, na cześć ukraińskiego pisarza i poety Iwana Franki.

Co warto zobaczyć w Iwano – Frankiwsku? Kościół farny Najświętszej Maryi Panny (dawna kolegiata), wybudowany w 1695 roku i przebudowany w latach 1929-1932 (po pożarze),budynek ratusza, kolegium jezuickie. A także XVIII wieczny barokowy kościół ormiański, dawny pałac Potockich (zniszczony w czasie zaboru austriackiego), synagogę Tempel, kościół i klasztor Trynitarzy oraz pomnik Adama Mickiewicza.

Warto zajrzeć na barokowy plac Szeptyckiego, przy którym znajduje się m.in. wspomniana wcześniej kolegiata NMP, jak również grekokatolika katedra pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego oraz zabudowania dawnego klasztoru jezuitów.

Spacerując po mieście można zobaczyć wiele kutych rzeźb – od kilkunastu lat w Iwano-Frankiwsku, odbywa się Święto Kowali. Z całego świata zjeżdżają na Ukrainę kowale, którzy wspólnie tworzą dla miasta przeróżne rzeźby.
Stometrivka to deptak w centrum miasta. Powstał w latach 80-tych XX wieku i był pierwszym deptakiem na terenie Ukrainy. To miejsce spotkań mieszkańców, idealne na spacery. Pełno tu kafejek i restauracji. Przy placu Vichevyj znajduje się muzyczna fontanna, tak skonstruowana, że można na sucho przejść pod jej strumieniami.

Iwano-Frankowsk to świetna baza wypadowa. Określany jest mianem “bramy Karpat Wschodnich”, bowiem leży na przedgórzu tego pasma. Może więc stanowić bazę wypadową dla tych, którzy planują górskie wędrówki, choć nie tylko. Dojedziemy stąd pociągami do Kołomyi, Czerniowców i uzdrowiska Jaremcze.

Jest stolicą regionu o dużym znaczeniu administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym. Skupia przemysły budowy maszyn, wyrobu metalu, obróbki drewna, spożywczy oraz materiałów budowlanych.W celu doinwestowania najważniejszych gałęzi przemysłu, zmodernizowania już istniejących oraz tworzenia nowoczesnej infrastruktury przemysłowej, transportowej oraz rynkowej w Iwano-Frankiwsku, utworzono specjalną strefę rozwoju inwestycyjnego w oparciu o obszar przemysłowy Khryplyn. W mieście wprowadzono również system przywilejów ekonomicznych i prawnych w dziedzinie aktywności ekonomicznej podmiotów gospodarczych.

Był jednym z trzech ukraińskich miast, które otrzymały takie honorowe wyróżnienia jak: Dyplom Europejski i Honorowa Flaga Rady Europy.

Z miastem są związani znani polscy artyści, dziennikarze chociażby: Anna Seniuk, Feliks Falk czy Daniel Passent.

W mieście działają polskie organizacje: https://www.ckpide.eu/pl/grupy-spoleczne/organizacje