W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Kamieniec Podolski, Ukraina
Nazwa: Kamieniec Podolski
Kraj: Ukraina
Data podpisania umowy: 23.08.2016
Rodzaj umowy: list intencyjny
Rok podpisania umowy: 2016
Adres www: kam-pod.gov.ua
Kontakt: Rada Miasta Kamieniec Podolski
Majdan Vidrodzhennya 1
Obwód Chmielnicki
32300 Ukraina
tel.: +38 (03849) 5-16-50

Kamieniec Podolski, to miasto w zachodniej części Ukrainy (stolica Podola), położone nad rzeką Smotrycz (lewy dopływ Dniestru). Znane jest głównie z potężnej twierdzy, która rozsławiona została w Trylogii Henryka Sienkiewicza.

Najstarsze pisemne wzmianki o Kamieńcu Podolskim pochodzą dopiero z połowy XIV wieku, jednak przypuszcza się, że pierwsze obwarowania powstały tu już w na początku naszej ery.
Początki osadnictwa na terenie współczesnego miasta to dzieło Litwinów. Niedługo potem Kamieniec został przejęty przez wojska Kazimierza Wielkiego. Po trwających prawie pół wieku walkach miasto przypadło Rzeczypospolitej i pozostało w jej granicach do rozbiorów (nie licząc krótkiego epizodu tureckiego).
W 1432 roku Kamieniec uzyskał prawa miejskie. Mieszkały tu trzy liczne grupy etniczne: Polacy, Rusini i Ormianie. Każda z nich posiadała swoją świątynię, wójta i sądy.

Liczne przywileje sprawiały, że kwitł handel i rozwijało się rzemiosło. Regularnie rozbudowywano też fortecę i mury obronne miasta. Wiele wskazuje na to, że wybudowano specjalne urządzenia hydrologiczne dzięki którym podczas oblężenia pobliskie jary zmieniały się w trudne do przebycia jezioro.
Ze względu na swoje dogodne położenie (rzeka Smotrycz dosłownie owija się wokół skały tworząc ze Starego Miasta coś na kształt półwyspu z wąskim przesmykiem) samo miasto pełniło rolę twierdzy. Do dnia dzisiejszego zachowały się liczne szańce, baszty i bramy, które nadają Kamieńcowi wręcz bajkowego wyglądu.

Kamieniec znany jest przede wszystkim z potężnej fortecy, która z uwagi na położenie zyskała miano baszty przedniej Europy oraz wschodniej bramy chrześcijan. Na przełomie XIV i XV wieku miasto kilkukrotnie przechodziło z rąk do rąk pomiędzy Polską a Wielkim Księstwem Litewskim. Dłuższa stabilizacja nastąpiła po 1430 roku, kiedy to Kamieniec został na stałe przyłączony do Polski. Wtedy też miasto podniesione zostało do rangi stolicy nowo utworzonego województwa podolskiego. Liczne przywileje oraz ulgi przyczyniły się do szybkiego rozwoju Kamieńca, a co za tym idzie także i wzmocnienia jego obwarowań, które skutecznie pozwalały odpierać liczne tureckie i kozackie ataki. Strategiczne położenie w zakolu rzeki Smotrycz oraz rozbudowana sieć fortyfikacji uczyniły z Kamieńca jedną z najpotężniejszych warowni ówczesnej Rzeczypospolitej. Po 1617 roku twierdza została ponownie rozbudowana co skutecznie zniechęciło do ataków wojska tureckie. Mimo to już 1672 roku miasto zostało zdobyte przez potężną i nowoczesną przeszło 100 tysięczną armię sułtana tureckiego Mehmeda IV.
Charakterystycznymi elementami zamku są liczne baszty i wieże.

Przez długi czas tereny te były pod panowaniem polskich rządów i nadal jest tu widocznych dużo pozostałości po tym panowaniu. Przechodząc przez imponujący Most Turecki, warto odwiedzić Bramę Miejską, Bramę Polską oraz Basztę Batorego. A także Rynek Polski i Polski Ratusz. Kolejne ciekawe zabytki to Kościół św. Mikołaja, klasztor dominikanów, ruiny katedry ormiańskiej czy kościół Trynitarzy. Na dawnych umocnieniach miasta, zwanych Fortami Dahlkego, dziś znajduje się jeden z najlepszych punktów widokowych na zamek.
Katedra świętych Piotra i Pawła, to miejsce pochówku dawnych biskupów kamienieckich. Dziś jest to kościół parafialny w stylu barokowym. Co ciekawe przed wejściem do świątyni znajduje się dawny minaret z figurą Matki Boskiej na szczycie. Podczas panowania tureckiego katedra pełniła funkcję meczetu, a po pokoju karłowickim katolicy zobowiązali się pozostawić minaret. Jednak na jego szczycie umieścili figurę Matki Bożej. Drugą z pozostałości po tureckim władaniu jest minbar (czyli muzułmańska kazalnica), jaką obejrzeć można we wnętrzu dawnej katedry.

Dziś Kamieniec Podolski to jedno z najbardziej malowniczych miast na Ukrainie, zwane przez mieszkańców, "Perłą na kamieniu" , czy "Kwiatem na kamieniu". Miasto wielokulturowe. Z unikalnymi skarbami architektury. Stare Miasto tworzy zabytkowy zespół architektoniczny, chętnie odwiedzany przez turystów. Miasto słynie z festiwali i inscenizacji historycznych, które naturalnie komponują się z pięknym położeniem i architekturą Kamieńca.

Najważniejsze festiwale i wydarzenia kulturalne:

  • „Kamieniec Podolski zachwyca”
  • „Kamieniec-Retro” 
  • Festiwal Sztuki „Petromania”
  • Festiwal Kawy „Kamieniecka Turka”
  • Międzynarodowy Rycerski Festiwal „Forpost”
  • Międzynarodowy Festiwal baloniarski „Puchar Podola”
  • Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych „Karnawał Kamieniecki” 
  • Międzynarodowy Festiwal Łucznictwa „Kamienna Strzała”
  • Festiwal „Muzyki Ulicznej”
  • Międzynarodowy Festiwal Historii Wojskowości „Ostatnia Stolica”
  • Międzynarodowy Festiwal Kultur Narodowych „Wyspa siedmiu skarbów”
  • Historyczna rekonstrukcja „Terra Heroica – Nowa” 
  • Baloniarski Pucharu Ukrainy „Złota Omega”
  • Festiwal Piwa
  • Festiwal świąteczny „Od Mikołaja do Jordanu”