W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Münster, Niemcy
Nazwa: Münster
Kraj: Niemcy
Data podpisania umowy: 30.11.1991
Rodzaj umowy: umowa partnerska
Rok podpisania umowy: 1991
Adres www: stadt-muenster.de
Kontakt: Urząd Miasta Münster
Stadthaus 1, Klemensstraße 10
48143 Münster
tel.: +49 (0)251 4920 115, + 49 (0)251 4926 001
fax: + 49 (0)251 4927 701

Münster jest stolicą Północnej Nadrenii-Westfalii, ufundował je w 793 r. Karol Wielki. Nazwa miasta pochodzi od słowa „klasztor”. W 805 r. Münster został ustanowiony biskupstwem, a w roku 1168 przyznano mu prawa miejskie. W średniowieczu był członkiem Ligi Hanzeatyckiej, stając się zamożnym miastem handlowym. Münster od początku swego istnienia postrzegane było, jako centralne miasto Nadrenii-Westfalii, a od 1816 r. stało się jej stolicą.
Münster oferuje wiele ciekawych miejsc, godnych zobaczenia. Warto rozpocząć zwiedzanie od katedry św Pawła. To główna świątynia Münster, cenne dzieło architektury późnoromańskiej i gotyckiej w zachodnich Niemczech. Pomimo poważnych zniszczeń wojennych, przetrwała, zachowując piękny zegar astronomiczny i ogromne organy.

Kolejne miejsce, które trzeba zobaczyć to ratusz, słynący z podpisania historycznego traktatu, kończącego wojnę trzydziestoletnią. To tu podpisano w 1648 r. po trwających 5 lat pertraktacjach, Pokój Westfalski. Po raz pierwszy w Europie nowożytnej o złożeniu broni nie zadecydowała bitwa, tylko rozmowy. Obawiając się szturmu, na miejsce pertraktacji wybrano silnie ufortyfikowany Münster (dwie fosy i podwójne mury obronne), bo uchodził za miasto niezwykle trudne do zdobycia. Sto lat wcześniej pewien kartograf, rysujący mapę Münster, przeskalował jego mury obronne tak, by wydawały się nie do pokonania. Przez wieki nie tylko nikt nie sforsował miasta, ale nawet nie próbował tego robić. W całej Europie krążyły opowieści, że to prawdziwa twierdza.

Główną ulicą miasta, był kiedyś Prinzipalmarkt. Został zbombardowany w czasie II wojny światowej, ale w przeciwieństwie do innych miejsc, gdzie ruiny ustąpiły miejsca blokom z betonu, domy zostały odbudowane, niektóre zgodnie z pierwotnymi planami, a niektóre tylko zainspirowane starą architekturą. To właśnie tutaj znajdują się przepiękne kamienice o dwuspadowych dachach i efektownie wyglądających filarach. Kolorytem Münster różni się od innych miast regionu, domy zamiast z cegły zbudowano z piaskowca. Na Prinzipalmarkt, wszystkie sklepy mają skromne mosiężne szyldy i jest to obowiązujące dla wszystkich usług. Dotyczy to również świątecznych ozdób. Te w arkadach kamienic są identyczne. W gazonach floryści układają kwiaty w kolorach żółtym, białym i czerwonym, co odpowiada barwom miasta. Złoty ( żółty) to kolor biskupa, srebrny (biały) – mieszczaństwa, czerwony - symbol władzy ustawodawczej, którą mają obie grupy.

Münster jest znane z licznych kościołów ulokowanych w różnych zakątkach miasta. Najpopularniejsze z nich to obok katedry, St. Lamberti oraz Klemenskirche. St. Lamberti odnoszący się do swojego imiennika z francuskiego Liège, jest najważniejszą świątynią późnego gotyku westfalskiego. Szczególną cechą, na którą warto zwrócić uwagę podczas wizyty w Münster, są trzy żelazne klatki przymocowane do wieży kościoła. W 1536 r. znajdowały się w nich zwłoki trzech przywódców ruchu anabaptystów, którzy przed śmiercią byli torturowani, a następnie straceni na placu przed kościołem.
Münster to też liczne muzea, np. muzeum Picassa, westfalskie muzeum przyrody z planetarium nieopodal jeziora, stary młyn, westfalskie muzeum kultury i sztuki.

Około 3 kilometry od Starego Ratusza i katedry św. Pawła znajduje się chyba najpiękniejsze miejsce w Münster – budynek administracyjny Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma (zwany w przewodnikach „pałacem”) otoczony przez park z ogrodem botanicznym.

Idąc promenadą z Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma, trafimy do kolejnego malowniczego miejsca: Aasee – jeziora w centrum miasta. Niedaleko jeziora utworzono Mühlenhof-Freilichtmuseum Münster – niewielki skansen, zwierzyniec Allwetterzoo Münster, oraz Muzeum Historii Naturalnej z Planetarium (Museum für Naturkunde mit Planetarium). To doskonałe miejsca do wypoczynku dla wszystkich.

Münster to miasto rowerów, dzięki którym ma niezwykły klimat. Wszystkie chodniki poza obszarami mieszkalnymi, mają sekcję z czerwonej cegły zarezerwowaną tylko dla rowerzystów. Całe miasto otaczają ścieżki piesze / rowerowe. Prowadzą między innymi nad jezioro, czy nad kanał. Wzdłuż kanału można podziwiać tamtejsze poprzemysłowe nabrzeże, a w czasie letnich wieczorów usiąść w jednej z kafejek czy restauracji. W halach nieopodal odbywają się wystawy sztuki. W tamtejszej Halle Munsterland Rolling Stones zagrało swój pierwszy koncert w Niemczech.
Münster z powodzeniem mogłoby rywalizować z Amsterdamem – jednośladów jest podobno dwa razy więcej niż mieszkańców.

To też miasto młodych ludzi – co roku tysiące studentów zjeżdżają tu na uczelnie. Znajduje się tutaj trzeci pod względem wielkości uniwersytet w Niemczech – studiuje na nim ok. 50 000 młodych ludzi.

Corocznie odbywają się w Münster huczne karnawały i zawody balonowe, które ściągają wielu turystów. Münster jest członkiem licznych organizacji, m.in.: Wspólnoty Niemiecko-Holenderskiej, Niemieckiego Instytutu ds. Urbanistyki, Związku Miast "Eurocities", Historycznego Związku Warmii, Towarzystwa Niemiecko-Izraelskiego.