W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Pernik, Bułgaria
Nazwa: Pernik
Kraj: Bułgaria
Data podpisania umowy: 21.06.2001
Rodzaj umowy: umowa partnerska
Rok podpisania umowy: 2001
Adres www: pernik.bg
Kontakt: Gmina Pernik
Plac Św. Iwana Rilskiego 1
2300 Pernik, Bułgaria
tel.: +359 76 684 210

Pernik to miasto w zachodniej Bułgarii, położone 30 km na południowy zachód od Sofii, nad rzeka Strumą. Otaczają go góry: Lulin, Witosza i Goło Byrdo. Pierwsze osady w tym regionie powstawały już w neolicie (w VI tysiącleciu p.n.e.). Przez Kotlinę Pernicką, przebiegały szlaki handlowe, budowano warownie. Przebywali tu Macedończycy, Celtowie, Rzymianie i Goci, a Słowianie zaczęli budować pierwsze świątynie. Od jednego z bóstw, Peruna, miasto wzięło swoją nazwę."

Pernik rozrastał się wokół twierdzy wzniesionej na wzgórzu Krakra w IV w. p.n.e. Dziś twierdzę częściowo odrestaurowano, a znalezione tam przedmioty podziwiać można w Muzeum Historycznym. Są to m.in. monety z czasów Iwana Władysława, trackie płyty nagrobne z inskrypcjami, a także elementy architektoniczne.

Do drugiej połowy XIX w. Pernik był głównie miastem handlowym i rzemieślniczym. W1881 r. rozpoczęło się wydobycie węgla kamiennego. Kopalnie działają tu do dziś, a pierwsza bułgarska kopalnia jest jedynym w kraju podziemnym Muzeum Górnictwa. Wraz z rozwojem przemysłowym miasta pojawiły się tu nowe budowle w stylu eklektycznym i neoklasycystycznym. Są wśród nich teatr, budynki administracyjne i kamienice w centrum. Interesującym zabytkiem jest zbudowana na początku XX w. Cerkiew św. Ivana Rilskiego.
Oprócz twierdzy Krakra, która jest najważniejszą atrakcją Pernika, wspomnianej cerkwi św. Jana Rilskiego, warto zobaczyć pozostałości świątyni Eskulapa, która powstała około IV stulecia. Wybierając się na spacer po Perniku, warto pamiętać o pomniku Krakry Perniszkiego – zarządcy, który w XI w. dzielnie bronił miasta przed Bizantyjczykami.

Współczesny Pernik, jest atrakcyjnym miastem dla turystów. Turystyka opiera się na malowniczym położeniu i bogatej historii miasta. W pobliskiej miejscowości Rudarcy znajdują się źródła leczniczych wód mineralnych i kompleks basenów z leczniczą wodą. Rozwojowi turystyki sprzyja także bliskie położenie Sofii jak i dobre z nią połączenia lokomocyjne.
W zimie panują tu doskonałe warunki narciarskie.
Turyści najchętniej odwiedzają miasto w styczniu, w trakcie trwania Międzynarodowego Festiwalu Karnawałowego "Surva", który odbywa się od 1966 roku w Perniku. W roku 1985 zyskał status imprezy międzynarodowej, a w 1995 Pernik stał się pełnoprawnym członkiem Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych. W czerwcu 2009r. został ogłoszony Europejską Stolicą Survy. Początek obyczaju sięga czasów pogańskich, kiedy Tracjanie i Słowianie rządzili na tych ziemiach. Maskarada symbolizuje budzenie się przyrody, przeganianie złego ducha, diabła. Uczestnicy maskarady zwani są survakami. Ubrani w kolorowe maski i stroje tańczą w rytm regionalnej muzyki oraz dźwięków tysięcy dzwonków pasterskich przyczepionych do pasa. Prezentowany jest także obyczaj "wesele survaka" – gdzie wszystkie role kobiece grają mężczyźni. Maski z regionu pernickiego robione są z futer kozich i owczych oraz skrzydeł i piór ptaków domowych, rogów zwierzęcych. Maski wyglądają jak głowy pierzastych kreatur i zwierząt z przeraźliwymi pyskami. Maski są robione przez survaków. Pernik staje się jednym wielkim widowiskiem, pełnym przebierańców, koncertów i imprez kulturalnych.

Życie kulturalne Pernika, skupia się wokół Pałacu Kultury, który istnieje od 1957r. Działają tu 3 orkiestry: dęta, kameralna i ludowa. Zespołu Pieśni i Tańca Graovska Mladost oraz chór mieszany Ivan Topalov. W Pałacu znajdują się również Szkoła Artystyczna, biblioteka naukowa, galeria sztuki i teatr miejski.
Odwiedzając Pernik, warto spróbować miejscowej kuchni. Szczególnie polecane są: kioopołu – przystawka z bakłażanów podawana na zimno, Sneżanka – kwaśne mleko z pokrojonymi ogórkami, czosnkiem i orzechami włoskimi czy banica – tradycyjny pasztecik bułgarski pieczony w piekarniku nadziewany serem, mięsem, warzywami i owocami.