W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Równe

Podpisanie umowy: 1.10.2013 r.
Ludność: 250 000

Równe – miasto i stolica obwodu rówieńskiego na Ukrainie, położone nad rzeką Uście. Równinny krajobraz oraz zabytki stanowią o oryginalności tego miasta. Położenie między Warszawą a Kijowem powoduje, że jest ono ważnym węzłem komunikacyjnym.
Początki miasta datowane są na lata 80. XIII wieku. Od drugiej połowy XIV wieku było własnością książąt litewskich, a od 1461 roku należało do licznych rodów magnackich. W latach 1569-1793 należało do Korony Królestwa Polskiego. Od końca I Wojny Światowej do 1939 roku Równe ponownie znajdowało się w granicach Rzeczpospolitej Polskiej. Po okresie okupacji niemieckiej zostało przyłączone do Związku Radzieckiego, a od 1991 roku znajduje się w granicach Ukrainy.Obecnie jest ważnym ośrodkiem przemysłu energetycznego i chemicznego. Jest także siedzibą wielu uczelni wyższych.
Równe nazywane jest "bursztynową stolicą Ukrainy" ze względu na bogate złoża oraz wyroby jubilerskie z tego surowca;miasto jest gospodarzem wielu imprez kulturalnych, m.in. Międzynarodowego Młodzieżowego Festiwalu Tradycyjnej Kultury Ludowej "Drewlańskie Źródła";w mieście znajduje się wiele obiektów, świadczących o obecności Polaków w historii miasta, m.in. Gimnazjum czy budynek Poczty Polskiej;Równe jest także centrum sportu żużlowego na Ukrainie; przed wojną w mieście funkcjonowało kilka polskich klubów sportowych, m.in. Sokół Równe i Hallerczyk Równe.

zabytki:

  • Sobór Zmartwychwstania Pańskiego z końca XIX wieku;
  • modernistyczny kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła;
  • Cerkiew greckokatolicka pw. Zaśnięcia Matki Bożej z 1756 r.;
  • Wielka synagoga z pocz. XIX wieku.

ludzie związani z Równem:

  • Anna Walentynowicz – działaczka opozycyjna;
  • Bogdan Czaykowski – poeta, krytyk literacki, tłumacz;
  • Stanisław Zieliński – kawaler Orderu Virtuti Militari;
  • Serhij Honczar – były mistrz świata w kolarstwie.

Urząd Miasta Równe
ul.Soborna 12
Równe, 33028 Ukraina
tel. +38 0362 262525
fax: +38 0362 636382
www.city-adm.rv.ua