W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Viseu, Portugalia
Nazwa: Viseu
Kraj: Portugalia
Data podpisania umowy: 02.06.1999
Rodzaj umowy: umowa partnerska
Rok podpisania umowy: 1999

„Viseu, Senhora da Beira, eternamente bonita, Fidalga e sempre romeira, Duma beleza infinita…”

Ten nastrojowy hymn Viseu znają nawet najmłodsi jego mieszkańcy. Nawiązuje on do bogatej historii miasta i jego sławnych osobistości. Wykonują go przeważnie zespoły ludowe i akademickie, podczas większości imprez kulturalnych. W Lublinie mieliśmy okazję go wysłuchać w interpretacji „Infantuny”, którą tworzą studenci i absolwenci szkół wyższych i uczelni Viseu. Ubrani w stroje z epoki Wielkich Odkryć, śpiewają i grają tradycyjne portugalskie melodie, często mówiące o saudade (tęsknocie) i zabarwione nutą melancholii.

Viseu to licząca prawie 100 tysięcy mieszkańców stolica regionu Dão Lafões, od 1999 roku, nasze partnerskie miasto. Położone malowniczo w północnej części Portugalii, otoczone jest trzema górskimi łańcuchami, w tym najwyższym pasmem w kraju – Serra da Estrela. Mimo, iż jest jednym z największych portugalskich miast, w porównaniu z Lublinem wydaje się dość niewielkie. Jego początki sięgają czasów, kiedy tereny te zamieszkiwali Rzymianie. Już wtedy Viseu było ważnym punktem, w którym krzyżowały się szlaki handlowe i gdzie założono obóz wojsk rzymskich dowodzonych przez Viriatusa (dzisiaj to miejsce nazywane jest Cava de Viriato).

Ścisłe centrum miasta stanowi dobrze zachowana starówka ze średniowieczną katedrą, której patio wyłożono azulejos. Choć pokrycie ścian kościołów tymi biało-niebieskimi kafelkami może wydawać się nam zaskakujące, dla Portugalczyka taki element dekoracyjny to coś oczywistego, jak również to, że w każdym kościele niedzielną mszę odprawia się tylko raz (za to wszędzie o innej godzinie). Stare Miasto Viseu pełne jest starych, brukowanych uliczek, które wiją się pomiędzy zabytkowymi kamienicami. W niektórych budynkach mieszczą się dziś najróżniejsze sklepy, bary i restauracje.

Należy pamiętać, że w Portugalii, tak jak w krajach śródziemnomorskich, obowiązuje zwyczaj popołudniowej sjesty, podczas której nie ma co marzyć o zrobieniu zakupów czy też załatwieniu spraw w urzędach lub bankach. Większość osób udaje się wtedy na obiad. Tradycją stały się niedzielne spotkania całych (nawet trzypokoleniowych) rodzin przy wspólnym stole w restauracji. Po obfitym posiłku prawdziwy Portugalczyk nie odmówi sobie cafezinho, czyli bardzo mocnej kawy podawanej w malutkiej filiżance. Tak jak u nas w wolne popołudnia wychodzi się na spacer, tak w Viseu nie zauważymy zbyt wielu osób przechadzających się wśród zieleni czy odpoczywających w parkach. Zdecydowanie popularniejsze są spotkania w barach, a latem na esplanadas – przed lokalami, na świeżym powietrzu. Najwięcej z nich znajduje się – podobnie jak w Lublinie – na głównym miejskim deptaku, prowadzącym w kierunku Ratusza. W ciepłe wieczory są one pełne ludzi, do późnych godzin nocnych słychać tam muzykę i gwarne rozmowy.

Portugalczycy to ludzie otwarci, radośni, zazwyczaj beztrosko podchodzący do życia. Zawsze znajdują czas dla rodziny i przyjaciół. Są niezwykle gościnni i nigdy się nie spieszą. Pamiętajmy też, że inaczej niż Polacy rozumieją pojęcie punktualności, więc nie przychodźmy zbyt wcześnie, jeśli nie chcemy czekać.

Do Viseu warto wybrać się we wrześniu, aby zobaczyć czym jest Jarmark św. Mateusza, patrona miasta (Feira de S. Mateus). W jednym miejscu można tu kupić wyroby regionalne, odwiedzić wystawy okolicznościowe, stoiska z ubraniami, meblami, sztuka ludową. Stałym elementem Feiry jest wesołe miasteczko oraz scena, gdzie prawie codziennie odbywają się koncerty. Gdy zgłodniejemy, spróbujmy miejscowych smakołyków, farturas, czyli smażonych ciastek z nadzieniem. Przy okazji tego trwającego cały miesiąc festynu, podziwiać można również wspaniałe fajerwerki, puszczane zazwyczaj przed północą... choć zdarza się też, że i za dnia. Przejeżdżając przez Viseu trafimy na niejedno rondo, których podobno jest tu najwięcej w kraju. Co roku wybierane jest najładniejsze z nich. Planując wycieczkę do sąsiednich miejscowości musimy być przygotowani na to, że trzydziestokilometrową trasę autobus może pokonać nawet w dwie lub trzy godziny. Zwiedzimy za to urocze górskie wioski, do których nierzadko prowadzi tylko jedna, wąska i kręta droga.

Charakterystyczne zabytki:

  • Katedra
  • Muzeum Grão Vasco
  • kościół Braterstwa
  • teatr Viriato

Charakterystyczne potrawy:

  • Cabrito da Gralheira – danie z koziego mięsa
  • Vitela de Lafões – danie z cielęciny
  • Vinho do Dão – wino regionalne

Znani ludzie:

  •  Augusto Hilario – kompozytor
  •  Vasco Fernandes – artysta

Festiwale:

  • Feira de São Mateus – festiwal odbywający się w sierpniu