W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Xiangyang, Chiny
Nazwa: Xiangyang
Kraj: Chiny
Data podpisania umowy: 18.03.2015
Rodzaj umowy: list intencyjny
Rok podpisania umowy: 2015

Xiangyang jest miastem o statusie prefektury miejskiej w środkowych Chinach, w prowincji Hubei. Jest to jedno z najstarszych miast, w okresie panowania dynastii Han było miastem powiatowym, zaś od XII wieku  stolicą prefektury. W XIII wieku Xiangyang odgrywał rolę ważnej granicznej twierdzy między państwem Songów a Dżurdżenami i następnie Mongołami. W 1950 roku Xiangyang został połączony z sąsiednim miastem Fancheng i zmieniono jego nazwę na Xiangfan. 2 grudnia 2010 roku przywrócono historyczną nazwę Xiangyang. Obecnie miasto jest drugim co do wielkości miastem prowincji, tuż po jej stolicy – mieście Wuhan. Jest ośrodkiem przemysłu spożywczego, włókienniczego i samochodowego.

Zabytki,atrakcje:

  • Stare Miasto, Mury Starego Miasta i otaczająca je Fosa Miejska Xiangyang
  • Longzhong – dawna siedziba Zhuge Lianga, doradcy Liu Beia oraz kanclerza i regenta państwa Shu Han
  • Świątynia Migong – świątynia pamięci Mi Fei’a, chińskiego malarza i teoretyka sztuki z czasów dynastii Song
  • Świątynia Lumen – świątynia zbudowana na wzgórzu Lumen w czasach dynastii Han

Edukacja,szkolnictwo wyższe:

  • Uniwersytet Umiejętności Prowincji Hubei – założona w 1905 roku, uczelnia oferuje 33 programy studiów licencjackich i 11 programów studiów magisterskich. Na uniwersytecie studiuje 11000 studentów stacjonarnych i 3800 studentów niestacjonarnych.

Kultura:

  • Muzeum Miasta Xiangyang – zajmuje powierzchnię 9700 m2. Sala wystawowa ma powierzchnię 3200 m2 i podzielona jest na pięć sekcji zgodnie z chronologią wydarzeń historycznych: prehistoryczny Xiangyang; Xiangyang w okresie przed panowaniem dynastii Qin; Xiangyang w okresie panowania dynastii Qin i Han; Xiangyang w Epoce Trzech Królestw, dwóch dynastii Jin i dynastii Północnych i Południowych; Xiangyang od czasów panowania dynastii Sui i Tang po panowanie dynastii Ming i Qing. Łącznie wystawionych jest 971 eksponatów.

Gospodarka:

  • duże zasoby energii wodnej oraz złoża mineralne (rutyl, ilmenit, fosfor, baryt, mangan, nitrokalit, węgiel kamienny, rudy żelaza, aluminium, złoto, sól kamienna)
  • główne gałęzie przemysłu: przemysł włókienniczy, samochodowy, spożywczy
  • siedziba fabryki Dongfeng Motors, chińskiego producenta samochodów osobowych, ciężarowych oraz autobusów
  • siedziba firmy Birla Jingwei Fibres (należącej do indyjskiej grupy Aditya Birla Group) produkującej włókna chemiczne