W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Lubelskie przedszkolaki jedzą zdrowo!

16.03.201610:18

Za nami gala III Festiwalu Zdrowia Przedszkolaka „Jem kolorowo, ale zdrowo! Przedszkolacy Lubelszczyzny 2016 roku”, zorganizowana przez Przedszkole nr 35 w Lublinie wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Dietetyków Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wydarzenie odbyło się w poniedziałek (14 marca) w Centrum Kongresowym UP w Lublinie.

Przedsięwzięcie honorowym patronatem objął: Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty, Powiatowy Inspektor Sanitarny, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz Marszałek Województwa Lubelskiego.

W ramach festiwalu ogłoszono cztery konkursy, w których prawie 400 chętnych przedszkolaków z 53 placówek, pod kierunkiem nauczycieli i rodziców rozwijało swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Dzieci w naturalny sobie sposób – poprzez zabawę, aktywność plastyczną, dramę, piosenkę i taniec poznawały zasady racjonalnego żywienia, dokonywały analizy przedszkolnego jadłospisu w celu stworzenia książki kucharskiej, wzbogacały wiedzę o wartościach odżywczych owoców i warzyw, były uwrażliwiane na higieną i estetykę podawania potraw.

Uczestnicy festiwalu przystępowali do następujących konkursów:

  1. Przedszkolna książka kucharska - konkurs plastyczny;
  2. Książeczka dla dzieci promująca zdrowe odżywianie – rodzinny konkurs plastyczny
  3. Z bajką, tańcem, w rytm muzyki, o tym, co zdrowe mówią smyki! – konkurs taneczny.
  4. Śpiewająco znamy zasady zdrowego żywienia! – konkurs piosenki oraz Turnieju rodzin przedszkolnych pt. Jem kolorowo, ale zdrowo!

Galę festiwalu rozpoczęły zmagania siedmiu drużyn turniejowych z lubelskich przedszkoli nr: 56, 85, 18, 43, 65, 52, 84.

W drugiej części festiwalu dzieci miały możliwość obejrzenia wystawy prac konkursowych oraz uczestniczenia w warsztaty kulinarnych i 14 sytuacjach edukacyjnych prowadzonych przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego WNoŻiB, pracowników Przedszkola nr 35 i partnerów: Przedszkole nr 87 w Lublinie, uczniów VI LO w Lublinie oraz Koło seniorów Róży Wiatrów.

Były to m.in: Kuchenne zabawy badawcze z elementami fizyki i chemii; Odkrywanie piramidy żywieniowej; Smaczne zagadki; Poznaj smyku po dotyku; Kulinarny zakątek literacki; Aromaty kuchni; Froeblanie-Gotowanie na dywanie; Ruch, to zdrowie; Owocowe domino; Zdrowe – niezdrowe, Muzykowanie; Gra planszowa – Zdrowy styl życia; Zdrowo jemy – soki i chipsy jabłkowe.

W trzeciej części na scenie sali widowiskowej zaprezentowali się zdobywcy I, II i III miejsca w konkursie tańca i piosenki. tj. Przedszkole Miejskie nr 1 w Lubartowie, Przedszkole nr 5, Przedszkole nr 59, Przedszkole nr 85, Przedszkole nr 35, Przedszkole nr 63. Narracja opowiadała o przygodach „Doktora Zdrówko”, który przyjmował bajkowych pacjentów: Pana Hilarego, Czerwonego Kapturka z mamą, Królewnę Śnieżkę z Krasnoludkiem, Kubusia Puchatka z Krzysiem oraz zwycięzców konkursów. Następnie na scenie odbyła się runda finałowa Turnieju rodzin przedszkolnych.

Nagrody dla laureatów przekazali: Agencja Rynku Rolnego o/Lublin, Lubelski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, PKO Bank Polski, Nowa Szkoła, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie.