W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin pierwszym miastem z bezpieczną szkołą

Lublin pierwszym miastem z bezpieczną szkołą
03.03.201514:04

 

Lublin pracuje nad zasadami prawidłowego zachowania w sytuacjach zagrożenia w szkołach. Procedury i filmy instruktażowe, jako pionierskie rozwiązanie w tej dziedzinie, zostaną udostępnione szkołom i instytucjom na terenie całego kraju. Tylko w Lublinie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa przejdzie ok. 10 tys. osób.

Projekt „Bezpieczna szkoła w strefie Schengen” będzie zbiorem zasad dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych w różnych sytuacjach m.in. zagrożenia atakiem terrorystycznym, podłożenia ładunku wybuchowego, wtargnięcie na teren szkoły osoby zagrażającej bezpieczeństwu dzieci. Wypracowane będą sposoby szybkiej i bezpiecznej ewakuacji z terenu instytucji w sytuacji pożaru czy rozpylenia gazu.



Kluczowym działaniem w ramach projektu będzie obowiązkowe przeszkolenie wszystkich pracowników administracyjnych i dydaktycznych szkół i placówek oświatowych w Lublinie. Łącznie ok 10 tys. osób przejdzie szkolenia z zakresu prawidłowych zachowań w sytuacji bezpośredniego zagrożenia. "Bezpieczna szkoła w strefie Schengen" jest projektem realizowany przez Gminę Lublin o znaczeniu ogólnokrajowym.

- To ważne, by uczniowie szkół czuli się bezpiecznie, a rodzice i opiekunowie mieli świadomość, że ich dzieci znajdują się pod profesjonalną opieką. Dotychczas w Polsce nie były realizowane tego typu działania, Lublin jako pierwsze miasto wypracuje rozwiązanie, które posłużą innym miastom oraz instytucjom odpowiedzialnym za prowadzenie polityki bezpieczeństwa w mieście – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin..

Nauczyciele i uczniowie, dzięki filmom instruktażowym, zdobędą niezbędną wiedzę z zakresu prawidłowych zachowań związanych z różnymi zjawiskami przestępczymi, jak np. handel ludźmi, narkomania, przemyt, czy cyberprzemoc. Dzięki szkoleniom dyrektorzy placówek w sytuacji zagrożenia będą w ścisłym kontakcie w odpowiednimi służbami.

- Szkolenia będą miały wymiar teoretyczno – praktyczny. Chcemy zainicjować różnego rodzaju sytuację, poprzez symulację realnych zagrożeń na terenie placówek szkolnych przećwiczyć zachowania, które mogą być realnym zagrożeniem dla całej szkoły. Pracownicy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zostaną dodatkowo przeszkoleni z zakresu przepisów dotyczących strefy Schengen oraz języków angielskiego i ukraińskiego – mówi Jerzy Ostrowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.



W ramach projektu zostaną wykonane materiały edukacyjne, w formie filmów instruktażowych, skierowane do dzieci i młodzieży oraz dedykowany portal internetowy. Program ma się zakończyć w kwietniu 2016 roku.

Projekt "Bezpieczna szkoła w strefie Schengen" uzyskał dofinansowanie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Projekt „Bezpieczna szkoła w strefie Schengen” jest wspólną inicjatywą Miasta Lublin, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, Komendy Miejskiej Policji i Straży Miejskiej w zakresie poprawy bezpieczeństwa szkół i placówek oświatowych w Lublinie.

Całkowita wartość projektu wynosi 2,5 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie 2,1 mln zł w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

 

Projekt Edu Lublin

baner