W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF XIX Ogólnopolski Festiwal Herbertowski

29.03.201911:09

XIV Liceum Ogólnokształcące, wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Zbigniewa Herberta, od 19 lat jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Herbertowskiego. Jego celem jest popularyzacja twórczości wybitnego poety. Uczestnicy Festiwalu zmagają się w kategorii recytacyjnej, plastycznej, muzycznej, fotograficznej i filmowej, by propagować świat herbertowskich wartości każdym z dostępnych środków ekspresji. Każdorazowo organizatorzy zachęcają do pochylenia się nad innym aspektem twórczości Księcia Poetów, tegorocznym motywem przewodnim festiwalu stała się ironia. Jak podkreślił pan Wojciech Kalicki, dyrektor ZSO 1: „Herbertowski sposób wypowiadania się, oparty na zamierzonej niezgodności, miał nadrzędny cel. Nie służył bynajmniej wykpiwaniu rzeczywistości, czynieniu kąśliwych złośliwości, nie był wyrazem sarkazmu. Herbert jako wybitny intelektualista i myśliciel paradoksalnie posługując się kategorią ironii, chciał wyeksponować i obronić podstawowe wartości.”

Do tegorocznych zmagań konkursowych przystąpiło 138 uczniów z 53 szkół z całej Polski. Uczestnicy przygotowywali się pod czujnym okiem 78 pedagogów. Spośród nich jury wyłoniło 6 zdobywców nagrody Grand Prix, przyznano również 22 nagrody oraz 13 wyróżnień. Tak liczny udział oraz zaangażowanie młodzieży świadczą o tym, że poezja Zbigniewa Herberta, dzięki swojemu uniwersalnemu przesłaniu, pomimo upływu lat i zmieniającej się rzeczywistości, nieustannie stanowi źródło wzruszeń i refleksji.  Na stronie internetowej szkoły dostępna jest szczegółowa lista uczestników i laureatów.

Ogólnopolski Festiwal Herbertowski objęty został honorowym patronatem pani Katarzyny Herbert, małżonki poety, pana Rafała Żebrowskiego, jego siostrzeńca, Minister Edukacji Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Lublin oraz Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowani UML.