W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Co to jest Budżet Obywatelski

Co to jest Budżet Obywatelski

Budżet Obywatelski to część budżetu miasta, o której decydują bezpośrednio Mieszkańcy i Mieszkanki.

Wiosną rozpoczyna się otwarty nabór projektów. Pomysł może złożyć każdy. Ważne, aby mieściły się one w katalogu zadań własnych gminy i powiatu. Należy pamiętać, że teren na którym będą zlokalizowane musi należeć do Gminy Lublin a realizacja pomysłu musi się zamknąć w roku kalendarzowym.

W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy. Wysokość budżetu obywatelskiego wynosi co najmniej 0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. Do wyboru mamy 2 rodzaje projektów: dzielnicowe i ogólnomiejskie:
 
Dzielnicowe, czyli takie, które w sposób szczególny służą mieszkańcom i mieszkankom danej dzielnicy. Ich wartość nie może przekroczyć 400 tys. zł. Taka kwota zostanie wykorzystana w każdej dzielnicy, o ile projekty we wszystkich dzielnicach będą złożone. W innym przypadku niewykorzystane pieniądze wrócą do puli ogólnomiejskiej. Projekty dzielnicowe mogą mieć charakter wyłącznie infrastrukturalny, a więc dotyczyć remontu, modernizacji, budowy lub przebudowy infrastruktury oraz zakupu środków trwałych.
 
Ogólnomiejskie, to projekty, które dotyczą potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy lub miejsce ich realizacji nie jest przypisane do konkretnego terenu. Projektu ogólnomiejskie dzielimy na:

  • inwestycyjne, tzw „twarde" – należy przez to rozumieć projekt o spełniający łącznie poniższe warunki:
    • a) jego maksymalna wartość wynosi 1 000 000 zł,
    • b) w ramach jego realizacji przewidziane są wyłącznie zadania inwestycyjne takie jak: remont, modernizacje, budowa lub przebudowa infrastruktury,
    • c) obejmuje maksymalnie 2 zadania inwestycyjne 
  • nieinwestycyjne, tzw „miękkie” - należy przez to rozumieć każdy projekt spełniający poniższe warunki:
    •  a) nie przewiduje realizacji inwestycji, 
    • b) jego wartość nie przekracza 200 000 zł;

W zakładce F.A.Q. znajduje się zestaw najczęściej zadawanych nam pytań - to właśnie wśród nich może być odpowiedź na nurtujące Państwa wątpliwości.

Facebook Obywatelski Lublin