W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kim są cudzoziemcy i cudzoziemki mieszkający w Lublinie?

Kim są cudzoziemcy i cudzoziemki mieszkający w Lublinie?
18.11.201916:37

Stowarzyszenie Homo Faber od lat przygląda się sytuacji cudzoziemców i cudzoziemek, którzy mieszkają w Lublinie, starając się wypełniać luki w działającym w Polsce systemie wsparcia. Dla nowych mieszkańców i mieszkanek Lublina ogromnie ważna jest możliwość nauki języka polskiego, wiedza na temat obowiązującego w Polsce prawa, kultury, zwyczajów i tradycji oraz tworzenie warunków do tego, by mogli poznać swoich sąsiadów – Polki i Polaków. Często nie jest to wcale takie proste – mimo chęci, obu stronom brakuje wiedzy i umiejętności, by przełamać bariery.

Aby pomóc społeczności przyjmującej Lublina, Polkom i Polakom, zespół Homo Faber przygotował ulotkę, w której w prosty sposób wyjaśnia zjawisko migracji i ruchów migracyjnych.

„Mamy nadzieję, że pomożemy w zrozumieniu migracji, a przy okazji obalimy trochę mitów narosłych wokół migracji i samych migrantów(ek) i uchodźców(czyń)” – piszą w słowie wstępnym do publikacji „Kim one/oni są…? O migrantach i migrantkach mieszkających w Lublinie”.

Wybieramy dla Państwa część informacji z ulotki Stowarzyszenia Homo Faber – po resztę zapraszamy  do ulotki, która dostępna jest m.in. w Biurach Obsługi Mieszkańców czy w instytucjach kultury.

Migracje do Lublina

Lublin od dawna bardzo mocno podkreśla swoją historyczną wielokulturowość. Po zabytkach o niej świadczących wiedzie szlak turystyczny “Wielokulturowy Lublin”. Na trasie odnajdujemy między innymi kościół ewangelicko-augsburski, budynek dawnej cerkwi greckiej, miejsce po wielkiej synagodze, cerkiew prawosławną. My dodalibyśmy także najcenniejszy zabytek miasta - Kaplicę Świętej Trójcy z bizantyjsko-ruskimi freskami. Niektórzy opisując Lublin mówią, że to Brama na Wschód, mieszkający tu przez setki lat Żydzi mówili o Lublinie - Jerozolima Królestwa Polskiego. Lublin to miasto pogranicza, leżące na styku języków i kultur. Dość napisać, że przed wojną mieszkało tu około 125 000 ludzi, z czego 42 830 stanowili Żydzi a 574 było Ukraińcami.

Dziś w Lublinie nie ma gminy żydowskiej, a społeczność stanowi kilkanaście osób. Ze względu na historię miasta oraz nieodległe Muzeum na Majdanku miasto jest celem wielu wycieczek z Izraela - ludzi szukających swoich korzeni.

Od początku lat ‘90 trwa za to wzmożony ruch ze Wschodu. Bliskość granicy sprawia, że z roku na rok w Lublinie mieszka coraz więcej osób z Ukrainy oraz Białorusi. Po aneksji Krymu przez Rosję oraz wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy coraz częściej osoby przyjeżdżające do Lublina nie są studentami, a dorosłymi ludźmi chcącymi tutaj znaleźć swoje nowe miejsce do życia.

Migranci w Lublinie

Dlaczego nie wiemy, ilu dokładnie mieszka w mieście cudzoziemców? Najprościej: dlatego, że żaden z urzędów samorządowych nie zbiera takich danych w pełni. Biuro Obsługi Mieszkańców dysponuje wiedzą, ilu cudzoziemców zameldowało się na terenie miasta. Warto jednak pamiętać, że meldunek w Polsce nie jest obowiązkowy, więc dane BOMu nie są kompletne.

Dysponujemy także danymi z Urzędu Wojewódzkiego, który zajmuje się legalizacją pobytu cudzoziemców na terenie województwa. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy ujęci w tym zbiorze mieszkają w Lublinie. Zbiór ten pokrywa się także częściowo z liczbą studentów z zagranicy.

Sprawę komplikuje także fakt, że część osób przebywa w Polsce na wizie (np. studenci). Liczby te często nie uwzględniają też obywateli państw UE; co prawda mogą a nawet powinni zarejestrować się w urzędzie wojewódzkim, często jednak tego nie robią.

Dane za 2018 rok:

Meldunki: 686 osób
Główne kraje pochodzenia:

  • Ukraina: 457 osób
  • Białoruś: 41 osób
  • Bułgaria: 32 osoby
  • Rosja: 23 osoby

Pobyt stały: 6355
Pobyt czasowy: 7587 osób
Pobyt rezydenta długoterminowego UE: 297 osób
Główne kraje pochodzenia: Ukraina, Białoruś, Tajwan, Gruzja, Rosja, Armenia.

Studenci i studentki

Liczba studentów i studentek z zagranicy stale rośnie - to efekt wieloletniej i celowej polityki Urzędu Miasta. Od 2011 roku w Biurze Strategii i Przedsiębiorczości działa program „Study in Lublin”, którego celem jest zachęcanie młodych ludzi z Europy i Świata do podjęcia studiów w Lublinie. 

W roku akademickim 2018/19 na lubelskich uczelniach studiowało 6352 cudzoziemców/ek, z takich krajów jak: Ukraina (3689), Tajwan (648 osób), Białoruś (474 osoby), Indie (160), Tajlandia (147), Norwegia (132).

Dlaczego cudzoziemcy chcą studiować w Lublinie? Powodów jest kilka:

  1. Uzyskanie europejskiego dyplomu ukończenia studiów; dzięki niemu łatwiej później o pracę, choćby w Unii Europejskiej.
  2. Tańsze studia, zwłaszcza medyczne i prawnicze.
  3. Ciekawość Polski i Polaków także pojawia się jako jeden z powodów; młodzi ludzie traktują czas studiów jako dobra okazję do podróżowania i poznawania innych.
  4. Bliskość od domu; dotyczy to głównie osób z Ukrainy i Białorusi.

Korzyści dla Lublina? Zwykle wymienia się ich kilka:

  1. Kapitał intelektualny dla miasta.
  2. Ranga Lublina jako miasta akademickiego
  3. Promocja miasta za granicą
  4. Wzrost różnorodności oferty w sferze usług, internacjonalizacja badań naukowych
  5. Korzyści ekonomiczne: 390 mln zł przychód uczelni, 500 mln zł przychód dla miasta (prognozy na lata 2017-2020)

Uczący się w Lublinie studenci i studentki z zagranicy płacą za studia. Płatne są nie tylko studia medyczne, ale wszystkie. Zwolnieni z opłat są między innymi:

  • Cudzoziemcy obywatele państwa członkowskiego Unii Europejskiej,
  • Cudzoziemcy, którym udzielono zezwolenia na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
  • Cudzoziemcy, którzy posiadają status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej albo korzystają z ochrony czasowej albo ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Cudzoziemcy posiadacze certyfikatu poświadczającego znajomość języka polskiego jako obcego,
  • Posiadacze Karty Polaka lub osoby, której wydano decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia,
  • Cudzoziemcy będący małżonkiem, wstępnym lub zstępnym obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, mieszkającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Warto też wspomnieć, że w Lublinie uczy się około 200 uczniów z Ukrainy i liczba ta stale rośnie. Od 2017 roku działają 2 klasy ukraińskie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej - to unikalna forma współpracy.

Uchodźcy w Lublinie

W latach 1993 - 2010 w Lublinie przy ulicy Wrońskiej 5e znajdował się Ośrodek dla Cudzoziemców, w którym mieszkali ludzie ubiegający się o status uchodźcy w Polsce. Ośrodek był jednym z kilku takich miejsc w Polsce. Warto dodać, że cudzoziemcy starający się o status uchodźcy nie mają obowiązku mieszkać w Ośrodku - jeśli ich na to stać, mogą wynająć prywatne mieszkanie.

W 2010 roku skończyła się umowa najmu, a prywatny właściciel budynku nie zdecydował się na jej przedłużenie z Urzędem ds Cudzoziemców. Obecnie w Lublinie nie ma ośrodka. Mimo to w mieście mieszkają uchodźcy. Jest to 28 uchodźczych rodzin - w sumie 85 osób.

Dlaczego Tobie jest łatwiej zrobić pierwszy krok?

Zachęcamy do poznawania swoich nowych sąsiadów, zwłaszcza tych z innych krajów. Nie jest im łatwo… Dlaczego?

  • często nie znają zbyt dobrze miasta;
  • często nie znają zbyt dobrze języka polskiego lub wstydzą się nim posługiwać;
  • często nie znają panujących w Polsce zwyczajów;
  • są po raz pierwszy za granicą - np. bardzo młodzi studenci po raz pierwszy sami tak daleko od domu;
  • często pochodzą z krajów, gdzie jest inna pogoda, inny rozkład dnia, sposób pracy i spędzania czasu;
  • są zagubieni, bo ich miasta wyglądają inaczej, komunikacja publiczna inaczej działa, ludzie inaczej się ze sobą komunikują (np. uśmiechają na ulicach), trudno im też zrobić zakupy, bo na półkach w sklepie nie umieją znaleźć swojego ulubionego jedzenia;

Z czasem cudzoziemcy poznają to wszystko i uczą się życia w nowym miejscu. Ale pierwsze kroki bywają naprawdę trudne. Warto być empatycznym.

Informacje pochodzą z ulotki „Kim one/oni są…? O migrantach i migrantkach mieszkających w Lublinie” wydanej przez Stowarzyszenie Homo Faber w ramach projektu „Niewidzialni mieszkańcy” dofinansowanego ze środków Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin.

 

 

 

 

 

KALENDARZ MIĘDZYKULTUROWY

<

20.04.2024

>

Marzec 2024

Kwiecień 2024

Maj 2024

Czerwiec 2024

Lipiec 2024

Sierpień 2024

Wrzesień 2024

Październik 2024

Listopad 2024

Grudzień 2024

Styczeń 2025

Luty 2025

PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
26 27 28 29
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
1 2 3 4 5
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
29 30
1 2
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
27 28 29 30 31
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
1 2 3 4
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
29 30 31
1
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
30
1 2 3
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
28 29 30 31
1
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
30 31
1 2
PonPoniedziałek WtoWtorek ŚroŚroda CzwCzwartek PiąPiątek SobSobota NieNiedziela
27 28 29 30 31
1 2