W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Miasta

Miasta pilotażowe biorące udział w Programie Miast Międzykulturowych Rady Europy w 2008 roku:
Berlin Neukölln (Niemcy)
Iżewsk (Rosja)
Lublin (Polska)
Lyon (Francja)
Melitopol (Ukraina)
Neuchâtel (Szwajcaria)
Oslo (Norwegia)
Patras (Grecja)
Reggio Emilia(Włochy)
Subotica (Serbia)
Tilburg (Holandia)
Greenwich (Wielka Brytania)

W roku 2008 w ramach programu "Miasta Międzykulturowe" przeprowadzony został projekt „Living together in Europe tour”. W projekcie wzięły udział 23 miasta stowarzyszone w sieci Eurocities. Projekt miał na celu przedstawienie najlepszych praktyk i projektów kulturalnych nawiązujących do problematyki wielokulturowości. W ramach projektu przedstawiciele miasta Espoo z Finlandii odwiedzili Lublin w czerwcu 2008 roku a przedstawiciele Lublina wizytowali Bristol w sierpniu 2008. Projekt zakończyła konferencja w Amsterdamie w dn. 5-7 marca 2009. Jako podsumowanie projektu wydana została publikacja
"A journey through 23 European cities"

W wyniku dużego zainteresowania programem w 2011 sieć rozszerzyła się i do projektu dołączyły kolejne miasta:
Kopenhaga, Pecz, Limassol, Genewa, Lizbona, San Sebastian, Dublin. Stworzone zostały też krajowe sieci "Miast Międzykulturowych" we Włoszech, Hiszpanii i na Ukrainie. Z siecią rozpoczęły też współpracę inne, zainteresowane ideą międzykulturowości miasta z różnych państw, także spoza Europy (m.in. Meksyk i Montreal).

Aktualnie w Programie Miast Międzykulturowych bierze udział 136 miast z całego świata: Europy, Ameryki Północnej i Australii.

Obok udziału w sieci międzynarodowej, w kilku krajach działają sieci krajowe. Sieci krajowe tworzą miasta w obrębie jednego kraju - ich celem jest wspólne wypracowywanie polityk, praktyk i działań na poziomie narodowym. Do tej pory powstały krajowe sieci w Australii, Hiszpanii, Maroku, Norwegii, Portugalii, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Sprawdź interaktywną mapę miast ICC.
Więcej: o programie na stronie Rady Europy