W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin zadecyduje o przyszłości Unii Europejskiej

Lublin zadecyduje o przyszłości Unii Europejskiej
20.09.201808:00

Lublin będzie jednym z 20 miast w Europie, w których odbędą się ogólnoeuropejskie panele obywatelskie poświęcone przyszłości Unii Europejskiej. Nasze miasto, należące do stowarzyszenia najważniejszych miast europejskich EUROCITIES, zostało wyróżnione przez Komisję Europejską za działania partycypacyjne.

W Panelu Obywatelskim wezmą udział mieszkańcy 20 europejskich miast: Stuttgart, Monachium, Mannheim, Hamburg, Mediolan, Turyn, Ghent, Lille, Strasbourg, Nantes, Lyon, Amsterdam, Utrecht, Oulu, Glasgow, Lublin, Braga, Cluj-Napoca, Gijon i Terrassa. Panel w Lublinie zostanie przeprowadzony do końca lutego 2019 r., a 21 marca Prezydent Miasta Lublin weźmie udział w szczycie prezydentów miast europejskich. Powodem dla którego Lublin znalazł się w gronie tych miast jest nasze doświadczenie w organizowaniu panelu obywatelskiego - jesteśmy po Gdańsku drugim miastem w Polsce, które ma za sobą ten proces. To na podstawie m.in. naszych doświadczeń przygotowywane są panele w Europie.

- Europejski Panel Obywatelski jest szansą dla mieszkańców Lublina na zabranie głosu w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Wybór naszego miasta jako jednego z 20 traktuję jako docenienie aktywności mieszkańców oraz wskazanie, że Lublin i Lubinianie mają ważny głos w UE. Potraktujmy to jako możliwość włączenia się w najważniejszy proces decyzyjny dotyczący przyszłości już nie tylko Lublina, ale Polski i całej Europy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Celem europejskiego panelu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości Unii Europejskiej oraz wypracowanie rekomendacji do rozwiązania najbardziej palących problemów europejskich. Wśród nich znajdują się: spójność społeczna, środowisko, edukacja, bezpieczeństwo, prawa społeczne, zdrowie, technologia, rozwój gospodarczy, rolnictwo i migracje. Rezultatem prac ma być przyjęcie trzech szczegółowych propozycji usprawnień w danym temacie.