W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Panel obywatelski zakończył debatę o czystym powietrzu

Panel obywatelski zakończył debatę o czystym powietrzu
04.06.201814:54

Zakończył się już pierwszy lubelski panel obywatelski, poświęcony problemowi smogu. Losowo wybrani mieszkańcy i mieszkanki miasta przez sześć kwietniowych i majowych sobót spotykali się, by najpierw przy wsparciu ekspertów zagłębić się w temat panelu, a następnie by dyskutować i wspólnie wybrać rekomendacje mające poprawić jakość powietrza w Lublinie.

Po trzech spotkaniach edukacyjnych i dwóch poświęconych pogłębionej dyskusji o wszystkich propozycjach zgłoszonych przez ekspertów i strony, nadszedł czas podjęcia decyzji. Szóstego dnia panelu 60 mieszkańców i mieszkanek wybrało ostateczny zestaw rekomendacji, który pozwoli lublinianom głębiej odetchnąć, czyli zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w mieście. Do przegłosowania paneliści mieli około 250 rekomendacji z zakresu ogrzewania, transportu, planowania przestrzeni, zieleni, procedur i działań edukacyjno-informacyjnych.

W kolejnych tygodniach rekomendacje zostaną przeanalizowane przez pracowników Urzędu Miasta Lublin. Podczas kolejnego spotkania z panelistami i panelistkami zostaną przedstawione propozycje wdrożenia rekomendacji i ich koszt.

Panel obywatelski na zlecenie Urzędu Miasta Lublin zorganizowały Agnieszka Duda-Jastrzębska i Marta Nazaruk-Napora z Lubelskiej Grupy Badawczej we współpracy z dr. Marcinem Gerwinem, specjalistą z zakresu partycypacji społecznej, oraz Marią Jagaciak i Kasią Pliszczyńską, facylitatorkami z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

Powiązana galeria: