W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pierwszy dzień panelu za nami

Pierwszy dzień panelu za nami
08.04.201812:33

W sobotę 7 kwietnia odbyło się inauguracyjne spotkanie pierwszego panelu obywatelskiego w Lublinie. Grupa losowo wybranych mieszkańców i mieszkanek miasta spotkało się po raz pierwszy, by w szczegółach dowiedzieć się, jak będzie przebiegać ich praca nad wypracowaniem dla Miasta rekomendacji dotyczących walki ze smogiem, i posłuchać ekspertów zajmujących się tematem ochrony powietrza.

Spotkanie otworzył Zastępca Prezydenta Miasta Artur Szymczyk. Witając panelistów i panelistki, podziękował im za gotowość do wzięcia udziału w panelu i życzył owocnej pracy.

Panel – poza częścią integracyjną – składał się ponadto z trzech bloków wystąpień eksperckich, których zadaniem było wzbogacenie wiedzy uczestników panelu na temat smogu oraz rzucenie światła na najważniejsze aspekty ochrony powietrza w Lublinie.


W pierwszym bloku Arkadiusz Iwaniuk z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska omówił kwestie dotyczące wyników monitoringu jakości powietrza prowadzonych w mieście i dla całego województwa oraz opowiedział o głównych przyczynach smogu. Następnie Marta Smal-Chudzik z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublina przedstawiła wybrane działania urzędu służące ochronie jakości powietrza, w tym przede wszystkim dotyczące edukacji oraz realizacji programów ochrony powietrza i ograniczania niskiej emisji. W drugim bloku Piotr Siergiej, przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego, podzielił się z mieszkańcami przykładami działań, które dotychczas wdrożono w innych miejscach kraju, a Marta Żukowska z Magazynu Miasta opowiedziała o dobrych praktykach z Polski i ze świata w zakresie rozwiązań transportowych, które pomagają zniwelować problem smogu. Ostatni blok wystąpień dotyczył związków między zagospodarowaniem przestrzeni a jakością powietrza (Dagmara Kociuba z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej) oraz działań Straży Miejskiej w Lublinie m.in. w zakresie przeciwdziałania spalaniu odpadów (Paweł Bakiera i Robert Gogola).

Uczestnicy po każdym bloku wystąpień mieli czas na dyskusję w mniejszych grupach i zadawanie pytań ekspertom.


Pierwszy dzień panelu zwieńczył warsztat z podejmowania decyzji prowadzony przez dr Marcina Gerwina, specjalistę z zakresu partycypacji społecznej. Jego celem było przygotowanie panelistów i panelistki do czekającej ich pracy nad rekomendacjami dla Miasta.

Panel był prowadzony przez Marię Jagaciak i Kasię Pliszczyńską – facylitatorki z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Kolejne spotkanie panelu obywatelskiego już za tydzień – 14 kwietnia.

Pliki do pobrania

Powiązana galeria: