W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Rozpoczynamy rozmowę o jakości powietrza - rusza panel obywatelski

Rozpoczynamy rozmowę o jakości powietrza - rusza panel obywatelski
05.03.201814:15

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk zaprasza mieszkańców i mieszkanki do wspólnej rozmowy na temat tego, jak poprawić jakość powietrza w mieście. W kwietniu rusza pierwszy lubelski panel obywatelski.

Panel obywatelski - jak to będzie działać?

Nad sposobami poprawy jakości powietrza w mieście pracować będzie 60 losowo wybranych mieszkańców i mieszkanek Lublina, dobranych pod kątem wieku, płci i dzielnicy zamieszkania. Wspierać ich będą eksperci i ekspertki zajmujący się m.in. transportem, rozwiązaniami grzewczymi oraz polityką przestrzenną. Ich zadaniem będzie zapewnienie panelistom i panelistkom wszechstronnej wiedzy z zakresu poszczególnych bloków tematycznych. Efektem pracy uczestników i uczestniczek panelu będą rekomendacje dla miasta - powstaną one w wyniku głosowania panelistów i panelistek, spośród propozycji, które uzyskają 80% poparcia w tej grupie.
Pozostali mieszkańcy i mieszkanki Lublina również będą mogli zabrać głos w sprawie przeciwdziałania smogowi i zgłosić panelistom i panelistkom swoje uwagi i propozycje. Zajrzyj  do zakładki "Włącz się!". Ponadto, do udziału w panelu obywatelskim, w charakterze stron, zaproszone są urzędy, instytucje, organizacje pozarządowe, rady dzielnic i grupy nieformalne, które chciałyby przedstawić podczas panelu swoje pomysły na poprawę jakości powietrza. Zajrzyj do zakładki "Włącz się!".

Rekomendacje panelistów i panelistek zostaną zebrane w raporcie i przedstawione władzom miasta pod koniec maja.

Chcesz poznać daty wszystkich spotkań panelu - zajrzyj do zakładki "Ważne daty".

Panele obywatelskie w Polsce i na świecie
Do tej pory tylko jedno miasto w Polsce wykorzystało podobną formułę panelu obywatelskiego - w Gdańsku odbyły się już trzy edycje takich konsultacji, poświęcone różnym ważnym dla mieszkańców sprawom. Lublin staje więc dumnie na podium w rankingu polskich miast otwartych na innowacje społeczne. Poza granicami Polski panele organizuje się między innymi w Irlandii, Szkocji, Austrii, Kanadzie czy Australii.