W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Na czym polega panel obywatelski?

Na czym polega panel obywatelski?

Panel obywatelski to technika podejmowania ważnych dla miasta decyzji przy współudziale mieszkańców i mieszkanek. Na jej specyfikę składa się kilka czynników. Przede wszystkim, uczestnicy panelu, a w Lublinie będzie to 60 osób, wyłaniani są losowo. W losowaniu uwzględnia się kryteria demograficzne, takie jak: miejsce zamieszkania (dzielnica), płeć, grupa wiekowa i poziom wykształcenia. Dodatkowo losuje się 12 panelistów i panelistek rezerwowych.

Paneliści i panelistki spotykają się kilkukrotnie - w Lublinie będzie to 6 spotkań. Spotkania będą podzielone na 2 części: edukacyjną i deliberacyjną (dyskusyjną). W pierwszych trzech (edukacyjnych) spotkaniach eksperci i ekspertki z dziedzin związanych z tematem panelu opowiedzą uczestnikom panelu o istniejących  już rozwiązaniach w ramach poszczególnych wątków tematycznych panelu. Będą to m.in. takie wątki, jak komunikacja zbiorowa w mieście czy wpływ smogu na zdrowie, ale program będzie wzbogacony o wiele innych głosów i perspektyw - tak, by dostarczyć maksimum wiedzy potrzebnej do podjęcia przez panel optymalnych decyzji. Swoje wystąpienia zaprezentują także przedstawiciele stron, tj. organizacji realizujących swe działania w zakresie tematów panelu.

W drugiej, deliberacyjnej części panelu uczestnicy debatują nad rozwiązaniami pod okiem neutralnych facylitatorów (moderatorów). Celem tych spotkań jest przygotowanie przez panelistów i panelistki rekomendacji dla władz miasta dotyczących omawianego tematu. Rekomendacje poparte przez 80% panelistów zostaną wpisane do raportu końcowego. Prezydent Żuk zobowiązał się, że zaakceptowane przez panelistów rozwiązania zostaną włączone do miejskiej strategii walki ze smogiem.

Za udział w panelu mieszkańcy i mieszkanki otrzymują wynagrodzenie.