W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

16 nowych zielonych miejsc w Lublinie

16 nowych zielonych miejsc w Lublinie
23.01.201811:46

Dwa nowe skwery: na Sławinie i Czubach Północnych powstaną w ramach drugiej edycji Zielonego Budżetu. W 2018 r. pojawią się też nasadzenia przyuliczne m.in. przy al. Smorawińskiego i ul. Jaśminowej, na Dziesiątej ustawione zostaną meble miejskie, prowadzone będą działania edukacyjne z zakresu estetyki, a oprócz tego powstaną trzy nowe dokumentacje projektowe na zagospodarowanie terenów w dzielnicy Głusk, Kalinowszczyzna i Czuby Południowe, a kolejne cztery projekty zrealizowane zostaną na obszarze dolin rzecznych.

Do tegorocznej edycji Zielonego Budżetu wpłynęły 74 wnioski, ocenę formalną przeszło 57 projektów. Podczas pięciu posiedzeń Zespół Ekspertów przeanalizował zgłoszone propozycje pod względem udziału zieleni, kontekstu otoczenia, innowacyjności oraz funkcjonalności zaproponowanych koncepcji. Ostatecznie eksperci zdecydowali, że do realizacji przekazanych zostanie 16 wniosków, a dodatkowe 3 wybrano jako wnioski rezerwowe.

- Zielony Budżet to sukces mieszkańców doceniony i nagradzany w skali kraju, realizowany w ślad za Lublinem także w innych miastach. Dziękuję wszystkich zaangażowanym w przygotowywanie wniosków, wykonane projekty z pewnością przysłużą się całej społeczności Lublina. Zapewniam, że w nowej edycji przygotujemy spotkania warsztatowe i informacyjne, na których będzie można uzyskać merytoryczne wsparcie dla swoich pomysłów - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wzorem pierwszej edycji ZB zgłoszone pomysły wpisano w poszczególne kategorie, nowością są doliny rzeczne.

  1. Skwery
  2. Dokumentacja projektowa
  3. Ochrona zieleni istniejącej
  4. Nasadzenia przyuliczne
  5. Meble miejskie
  6. Doliny rzeczne
  7. Inne

- Składane wnioski były bardzo zróżnicowane, od dużych projektów inwestycyjnych do niewielkich nasadzeń. Zawierały propozycje zieleni w pasach drogowych, stworzenia skwerów, łąk kwietnych, ogrodów społecznych, parkletów, rewitalizacji nieużytków, koncepcje zagospodarowania dolin rzecznych i wąwozów, ochronę zieleni przed parkującymi samochodami czy ustawienie mebli miejskich. Jedne to koncepcje, inne pomysły, były też takie, które w małym stopniu dotyczyły zieleni np. stworzenie napisu witającego w dzielnicy czy wykonanie budek lęgowych dla jerzyków. Nowatorskimi zgłoszeniami były działania edukacyjne dotyczące szeroko pojętej zieleni i jej ochrony. – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni. I dodaje - W tegorocznej edycji pojawiały się także pomysły zadań dużych powierzchniowo, finansowo i funkcjonalnie, których realizacja nie jest możliwa w ciągu jednego roku. Wnioskodawcami były zarówno Rady Dzielnic, jak i sami mieszkańcy.

W roku bieżącym skład Zespołu Ekspertów tworzą:

  • Bartłomiej Kwiatkowski – Politechnika Lubelska, Wydział Budownictwa i Architektury, Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego
  • Ewa Trzaskowska – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Katedra Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu
  • Kamila Boguszewska – Politechnika Lubelska, Wydział Architektury, Samodzielna Pracownia Architektoniczna
  • Margot Dudkiewicz – Uniwersytet Przyrodniczy, Katedra Roślin Ozdobnych, Dendrologii i Architektury Krajobrazu
  • Jan Kamiński – Katolicki Uniwersytet Lubelski, Przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni
  • Marcin Skrzypek – Forum Kultury Przestrzeni, Członek Rady Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin
  • Szymon Pietrasiewicz – Centrum Kultury; animator społeczny, pracownik i współpracownik instytucji kultury

Pliki do pobrania