W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nabór projektów w ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego

Nabór projektów w ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego
15.01.202115:17

Rada Państw Morza Bałtyckiego ogłasza nabór wniosków na projekty w ramach Instrumentu Wspierania Projektów (Project Support Facility) na rok 2021. Wnioski przyjmowane są od 15 lutego do 31 marca 2021 r.

Ze względu na wyzwania związane z sytuacją epidemiczną w regionie Morza Bałtyckiego, w edycji 2021 Rada jako priorytet wskazała wsparcie innowacyjnych rozwiązań wzmacniających odporność regionu poprzez promocję włączenia społecznego i ochronę grup szczególnie narażonych na negatywne skutki epidemii koronawirusa.

Wnioskodawcami mogą być osoby fizyczne, grupy, organizacje, instytucje, stowarzyszenia i przedsiębiorstwa, w tym podmioty niepubliczne, jak również członkowie grup eksperckich Rady Państw Morza Bałtyckiego i podmioty współpracujące z tą organizacją. Warunkiem ubiegania się o środki z Project Support Facility jest włączenie w projekt minimum dwóch – oprócz Polski – partnerów spośród państw członkowskich Rady Państw Morza Bałtyckiego (Dania, Estonia, Finlandia, Szwecja, Norwegia, Niemcy, Litwa, Łotwa, Rosja, Islandia).

Zgłaszane projekty mogą dotyczyć każdego z trzech długofalowych priorytetów Rady Państw Morza Bałtyckiego:

  • tożsamości regionalnej,
  • zrównoważonego i dobrze prosperującego regionu,
  • bezpiecznego i stabilnego regionu.

Oczekiwane są projekty wzmacniające elastyczność oraz włączenie najsłabszych grup społecznych w okresie kryzysu, jakim jest pandemia. Muszą mieć charakter działań innowacyjnych o mierzalnej skuteczności i promować programy skierowane do grup, które szczególnie ucierpiały podczas pandemii oraz przedstawiać rozwiązania pozwalające im znaleźć ścieżki wyjścia z kryzysu silniejszymi. Dotyczy to zagadnień takich, jak: przemoc domowa i ochrona dzieci, wpływ kryzysu na sytuację ekonomiczną, w tym - narzędzia dostarczające większej elastyczności w przyszłości ze względu na międzysektorowy charakter rozwiązań. Projekty mają zachęcać społeczności oraz organizacje pozarządowe i stowarzyszenia wolontariuszy do aktywnej pracy na rzecz budowania zasobów w dziedzinie ochrony obywateli i przeciwdziałania niebezpieczeństwom. Pierwszeństwo będą miały projekty włączające grupy tradycyjnie uznawane za bardziej narażone - dzieci, młodzież, niepełnosprawnych, osoby starsze, migrantów, ofiary wykorzystania - do takich aktywności, które podnoszą elastyczność zachowania się społeczności w obliczu zagrożeń, czy to naturalnych, czy spowodowanych przez działalność człowieka.

Maksymalna kwota współfinansowania wynosi 65 tys. euro.

Więcej informacji na stronie projektu