W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Działania aktywizujące lubelskich seniorów

Działania aktywizujące lubelskich seniorów
25.09.201812:51

Miasto Lublin stale aktywizuje lubelskich seniorów poprzez różnorodne programy, imprezy towarzyszące czy Lubelską Kartę Seniora. Dba także o ich zdrowie - już po raz kolejny zostaliśmy wyróżnieni tytułem „Lidera w zakresie profilaktyki grypy” za program bezpłatnych szczepień dla osób 65+.

  • Światowy Dzień Osób Starszych w Lublinie

1 października obchodzimy Światowy Dzień Osób Starszych ustanowiony z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Z tej okazji Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk  zaprasza na koncert dedykowany osobom starszym w wykonaniu  Dariusza Tokarzewskiego wraz z zaproszonymi gośćmi.

Koncert odbędzie się 1 października 2018 roku o godz. 11:00 w Auli Centrum Konferencyjnego Caritas Archidiecezji Lubelskiej (al. Unii Lubelskiej 15 w Lublinie).

Lublin włącza się w propagowanie i promocję aktywizacji i wsparcia osób starszych. Działania te są  traktowane priorytetowo i wpisują się w listę postulatów mających na celu poprawę jakości życia seniorów.

  • Piękno nie ma wieku „Odczaruj Jesień Życia” - pokaz mody senioralnej

Piąta edycja wydarzenia „Odczaruj Jesień Życia" odbędzie się w sobotę, 13 października  w Galerii Olimp przy al. Spółdzielczości Pracy 32 (hol główny na parterze), w godzinach 13:00-16:00. Główną atrakcją imprezy będzie pokaz mody senioralnej z udziałem osób starszych, które zaprezentują się w ciekawych stylizacjach Renaty Chmielewskej, w oparciu o ofertę butików Galerii Olimp. Modelki i modele zaprezentują stylizacje na różnorodne okazje: eleganckie stroje wizytowe, efektowne kreacje wieczorowe, klasyczne stylizacje biznesowe oraz funkcjonalną odzież sportową. Nie zabraknie też oryginalnych makijaży i fryzur.

Do dyspozycji gości będzie Miasteczko dla Seniorów (w godzinach 13.00 – 16.00), oferujące możliwość wykonania podstawowych badań medycznych, zasięgnięcia informacji o profilaktyce onkologicznej, a także poznania najważniejszych zasad pierwszej pomocy przedmedycznej. Tutaj będzie również okazja do skorzystania z profesjonalnych porad kosmetyczki, fryzjera, stylisty, wizażysty i dietetyka.

W ramach Miasteczka zorganizują swoje stoiska  m.in. Biuro – Lubelskie Centrum Aktywności Obywatelskiej oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie - oferujące informacje na temat lokalnych instytucji, które prowadzą działania na rzecz aktywizacji seniorów i świadczą pomoc w różnych formach.

  • Nowy Klub Seniora  w Lublinie, ul. Ruska 15

Nowy Klub Seniora działa od 5 września. Zlokalizowany przy Katedrze Przemienia Pańskiego w Dzielnicy Kalinowszczyzna przy współpracy i aktywnym zaangażowaniu Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Abla, Prawosławnego Arcybiskupa Lubelskiego i Chełmskiego.

Klub swoją ofertę kieruje do najstarszych mieszkańców dzielnicy. Podstawową ofertą klubu są cykliczne spotkania dla seniorów.

Spotkania odbywają się w czwartki w godzinach 10.00 – 13.00 w sali spotkań przy Katedrze Przemienienia Pańskiego w Lublinie, ul. Ruska 15.

Szczegółowe informacje dotyczące Klubów Seniora można uzyskać pod nr  telefonu: 539 867 637. Zapraszamy do kontaktu wszystkie zainteresowane udziałem w klubie osoby.

  • Konkurs „Miejsce przyjazne seniorom”

25 października br. w Teatrze Muzycznym odbędzie się gala wręczenia certyfikatów, która jest zwieńczeniem Konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom”. Jest to inicjatywa mająca na celu wyróżnienie takich miejsc w Lublinie, w których standardy obsługi osób starszych są dostosowane do ich potrzeb i oczekiwań. Wśród nich są instytucje publiczne, punkty usługowe, restauracje, placówki medyczne, które oferują udogodnienia i zniżki dla seniorów, spełniają kryterium dostępności architektonicznej oraz zapewniają uprzejmą, troskliwą obsługę.

Konkurs został wyróżniony w 2015 r. przez Rzecznika Praw Obywatelskich poprzez wpisanie inicjatywy do „Złotej Księgi Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych”.

Przy aplikowaniu o certyfikat „Miejsca Przyjaznego Seniorom” należy spełniać minimum jedno z poniższych kryteriów:

  • posiadać ofertę produktów, usług dostosowaną do potrzeb osób starszych (seniorów) lub skierowaną specjalnie do tej grupy społecznej
  • oferować różnego rodzaju zniżki i promocje dla osób starszych (seniorów)
  • posiadać odpowiednie rozwiązania architektoniczno-budowlane służące niwelowaniu barier architektonicznych, w celu dostosowania do potrzeb osób starszych (seniorów)
  • dostrzegać potrzeby osób starszych (seniorów)
  • tworzyć i kreować miejsca, z których będą korzystały osoby starsze

Certyfikat "Miejsca Przyjaznego Seniorom" jest ważny przez rok, dlatego podmioty, które posiadają to wyróżnienie i chcą je kontynuować, muszą aplikować corocznie. Łącznie, w dotychczasowych edycjach Konkursu przyznano 286 certyfikatów.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 66 wniosków.