W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Skrót subserwisu - strona główna

ZSS z nowoczesną stacją diagnostyczną
10.09.202010:19

W Zespole Szkół Samochodowych im. St. Syroczyńskiego trwają właśnie odbiory techniczne nowo wybudowanych warsztatów ze stacją kontroli pojazdów oraz stanowiskami obsługowo-naprawczymi.

– Bez takich inwestycji trudno wyobrazić sobie teraz nowoczesne kształcenie zawodowe. Nowy budynek ze stacją oraz warsztatami pozwoli na kształcenie uczniów w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków działania firm i serwisów motoryzacyjnych. Wykorzystanie najnowocześniejszego wyposażenia w trakcie nauki w szkole znacząco zwiększy szanse naszej młodzieży na rynku pracy – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W ramach prowadzonej przez Miasto inwestycji w Zespole Szkół Samochodowych powstał dwukondygnacyjny budynek o kubaturze ponad 4 tys. m3 i powierzchni użytkowej 767 m2, z nowocześnie urządzonymi pomieszczeniami wraz z wyposażeniem. W budynku znajdują się: stanowisko diagnostyczne, stanowiska naprawcze dla pojazdów samochodowych, pracownie, zaplecze dydaktyczne i administracyjne. Cała infrastruktura została dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowe warsztaty szkolne przy ul. Popiełuszki pozwolą młodzieży na odbywanie zajęć praktycznych z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń stosowanych do diagnostyki i naprawy pojazdów samochodowych. W skład wyposażenia stanowiska diagnostycznego, pełniącego funkcję stacji kontroli pojazdów do 3,5 t, wchodzą m.in.: urządzenie rolkowe i opóźnieniomierz do kontroli hamulców, płyta zbieżności, urządzenie do pomiaru geometrii podwozia, tester amortyzatorów, przyrządy do ustawiania świateł reflektorów oraz przepuszczalności światła w szybach, mierniki poziomu dźwięku pojazdów samochodowych, analizator spalin i dymomierz. Stacja oraz stanowiska naprawcze zostały ponadto wyposażone z podposadzkowe hydrauliczne podnośniki oraz zestawy wszystkich narzędzi wraz z komputerami diagnostycznymi. Większa liczba stanowisk naprawczych pozwoli też znacząco w przyszłości skrócić czas sesji egzaminacyjnych.

Inwestycja powstała w ramach projektu realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020: Poprawa warunków kształcenia zawodowego poprzez budowę i wyposażenie stacji diagnostycznej przy Zespole Szkół Samochodowych im. St. Syroczyńskiego w Lublinie. Całkowita wartość projektu wynosi 5,8 mln zł, z czego wsparcie w postaci środków europejskich to blisko 3 mln zł.

W roku szkolnym 2020/2021 w Zespole Szkół Samochodowych budowy, obsługi i naprawy pojazdów samochodowych oraz elektrotechniki i elektroniki samochodowej uczy się łącznie 612 uczniów. W skład szkoły wchodzi Technikum Samochodowe z 15 oddziałami i 421 uczniami kształcącymi się w zawodzie technik pojazdów samochodowych oraz Branżowa Szkoła Samochodowa I stopnia z 124 uczniami uczącymi się zawodu mechanika pojazdów samochodowych oraz 64 – elektromechanika. W strukturze szkoły znajduje się również powołana od września tego roku Branżowa Szkoła Samochodowa II stopnia. W ramach zajęć szkolnych uczniowie odbywają również bezpłatne szkolenie przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy kategorii B.