W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Murawy ekstensywne – zielona nowość w miejskim krajobrazie

Murawy ekstensywne – zielona nowość w miejskim krajobrazie
29.09.202015:12

W tym roku po raz pierwszy w Lublinie, w ośmiu lokalizacjach zostały wysiane murawy ekstensywne. To trawniki, które poza gatunkami traw, zawierają pewną domieszkę nasion roślin zielnych i motylkowych, dzięki czemu są bardziej odporne na brak wody, stanowią pożytek dla owadów oraz podnoszą różnorodność biologiczną w miejskim ekosystemie.

– Nasze murawy składają się w dużym stopniu z traw kostrzew – wieloletnich, nisko rosnących i wytwarzających silny system korzeniowy. Co bardzo ważne, mają niższe wymagania glebowe i są odporne na suszę, ale też cechują się powolniejszym wzrostem, stąd wymagają rzadszego koszenia. Dzięki domieszce kwitnących roślin zielnych murawy będą również atrakcyjne wizualnie – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

Zastosowana przez Miasto wyselekcjonowana mieszanka 22 gatunków roślin posiada w swoim składzie, poza nasionami traw, zioła m.in. krwawnik, chabry, złocienie, szałwię. Stąd murawy, choć nie dają aż tak spektakularnego efektu wizualnego jak łąki kwietne, będą również zakwitać. Jako miejsce wysiewu muraw zostały wybrane miejskie tereny wymagające regeneracji, głównie w pasach drogowych, o łącznej powierzchni ponad 14 tys. m². To projekt w ramach tegorocznej edycji Zielonego Budżetu.

Murawy zostały wysiane:

  • w pasie dzielącym ul. Wrotkowską,
  • przy skrzyżowaniu ul. Biernackiego i ul. Sierocej,
  • przy ul. Lwowskiej w pasie dzielącym pomiędzy rondem Mohyły a rondem Dmowskiego,
  • przy ul. Filaretów (okolice ul. Pana Balcera),
  • przy ulicy Filaretów (teren przy ul. Bursztynowej),
  • przy ul. Wrotkowskiej (teren przy ul. Inżynierskiej),
  • na rondzie im. 100-lecia KUL,
  • w pasie dzielącym ul. Jana Pawła II (wysiane częściowo, pozostałe zostaną dosiane po przekwitnięciu słoneczników).

Zdjęcia ul. Filaretów przed i po wysianiu murawy.
 

ekoLublin logo

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie

Gra Super Eko

Akcja Moje Miasto to też Twój dom