W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Skrzydlaci mieszkańcy Lublina

Skrzydlaci mieszkańcy Lublina

Będąc na spacerze, w drodze do pracy, czy też sklepu, zdarza nam się znaleźć ptaka, siedzącego w nietypowym miejscu – np. na chodniku, czy wprost na jezdni. Jeśli interwencja dotyczy znalezionego psa czy kota na ogół wiemy jak się zachować i kogo powiadomić, w przypadku ptaków - często mamy problem. 

Jeżeli znajdziemy na ulicy pisklę - nie należy takiego ptaka zabierać, chyba że uznamy, że ptak znajduje się w miejscu niebezpiecznym, np. na ulicy, na chodniku, w miejscu gdzie biegają psy lub bawią się dzieci; możemy go wtedy bez lęku przenieść nieco dalej i umieścić w zaroślach, lub posadzić na gałęzi drzewa, krzewu, gdzieś wyżej. Rodzice na pewno go znajdą – być może będą obserwować całe zdarzenie z pewnej odległości i po pewnym czasie zaczną się nawoływać. Możemy też spróbować znaleźć gniazdo i włożyć tam ptaka z powrotem, pod warunkiem, że nie narażamy siebie na niebezpieczeństwo (np. wchodząc na wysokie drzewo).

Pamiętajmy: nie jest prawdą, że dorosły ptak wyczuje zapach człowieka i odrzuci pisklę.

Jeśli znajdziemy dorosłego ptaka – zostawmy go w spokoju. Chwilowa niedyspozycja może wynikać z przebytego długiego lotu, dezorientacji w terenie, oszołomienia po zderzeniu z jakąś przeszkodą. Ptak po pewnym czasie może dojść do siebie i samodzielnie odlecieć. Jeśli miejsce, w którym znajduje się ptak, nie jest bezpieczne – ze względu na uliczny ruch, czy znajdujące się w pobliżu psy lub koty – przenieśmy go w inne, spokojniejsze, miejsce.

W przypadku znalezienia dorosłego jerzyka należy sprawdzić czy ptak nie jest ranny, a jeśli nie widać żadnych obrażeń, to trzeba sprawdzić czy przyczyną upadku ptaka była chwilowa niedyspozycja wynikająca z osłabienia, dezorientacji lub zderzenia z jakąś przeszkodą, czy też dłuższa niezdolność do lotu. W tym celu należy położyć jerzyka na otwartej, podniesionej wysoko dłoni i zaczekać chwilę, czy podejmie próbę lotu. Nie należy podrzucać ptaka! Jeśli jerzyk nie zechce wzlecieć lub poleci na niewielką odległość i spadnie ponownie, należy zapewnić mu spokój, dać szansę na odpoczynek a czynność próby lotu powtórzyć po co najmniej godzinie. Jeżeli ponownie jerzyk nie odleci to należy skontaktować się ze Strażą Miejską.

Kiedy należy zgłosić prośbę o interwencję do Straży Miejskiej?

W przypadku, gdy znajdziemy ptaka, u którego widoczne są obrażenia (ślady krwi, zranienia, złamania, deformacje części ciała) – zadzwońmy wtedy pod numer telefonu 986 lub 81 466 50 20. Należy być przygotowanym na udzielenie odpowiedzi na kilka pytań, które zada funkcjonariusz Straży Miejskiej, w celu ustalenia - czy interwencja jest rzeczywiście konieczna.

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie