W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Metal

Większość odpadów metalowych można w całości poddać recyklingowi, jednak w recyklingu najbardziej przydatne są te, które są zbudowane z jednego rodzaju metalu np. stali lub aluminium. Najczęściej spotykanymi komunalnymi odpadami metalowymi nadającymi się do recyklingu są pojemniki po aerozolach, puszki stalowe i aluminiowe oraz folia aluminiowa. 

Aluminium wytwarzane jest z boksytu, który jest nieodnawialnym złożem naturalnym. W samym procesie produkcyjnym zużywana jest ogromna ilość energii oraz wody. Produkcja aluminium jest bardzo uciążliwa dla środowiska, ponieważ w jej wyniku dochodzi do skażenia wody, powietrza i gleby. Związane są z tym spore koszty. 

Konsumenci oraz producenci w Polsce, podobnie jak na całym świecie, coraz chętniej sięgają po aluminium, ponieważ jest ono miękkim materiałem, o niewielkiej gęstości oraz dużej odporności na działalność rdzy oraz na utlenianie. W związku z tym jest on wykorzystywany w wielu dziedzinach przemysłu takich jak: produkcja puszek aluminiowych, produkcja części samochodowych, produkcja rur, drutów i ram w przemyśle budowlanym, w przemyśle lotniczym części samolotów.  

Bardzo rozpowszechnionym produktem wytwarzanym z aluminium są puszki. Ich ilość systematycznie wzrasta, ponieważ coraz większa staje się oferta wszelkiego rodzaju napojów. Wynika to z tego, że puszki są atrakcyjne wizualnie, lekkie, nie tłuką się, a ponadto napój w nich zawarty można szybko schłodzić. Są one doskonałym surowcem do recyklingu, ponieważ w całości nadają się do ponownego wykorzystania oraz można je przetwarzać nieskończoną ilość razy bez utraty jakości. W 2012 roku w Polsce, spośród wprowadzonych na rynek, poddanych recyklingowi zostało 76% puszek aluminiowych.

Z recyklingu aluminiowych puszek płynie wiele korzyści, ponieważ przy wytwarzaniu nowych produktów oszczędzamy naturalne zasoby rudy boksytu i ropy naftowej, które są zasobami nieodnawialnymi, zmniejszamy zużycie energii elektrycznej o około 95% w stosunku do energii potrzebnej do ich wyprodukowania z naturalnych zasobów. Dodatkowe korzyści ekonomiczne to tworzenie miejsc pracy w przetwórstwie i skupach, zmniejszenie jednostkowego kosztu wyprodukowania aluminium o około 60%. Jako korzyści środowiskowe możemy wymienić spadek emisji gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery, spadek zanieczyszczenia powietrza, oszczędność wody, zmniejszenie zanieczyszczenia gleby oraz spadek ilości odpadów kierowanych na składowisko. Dodatkowo im więcej zaoszczędzonych surowców, tym większa ich ilość będzie na rynku, a co za tym idzie ich cena będzie spadała, a wraz z nią cena produktów metalowych. Recykling aluminium jest więc opłacalny zarówno pod względem środowiskowym, jak również ekonomicznym i produkcyjnym.

Jakie odpady metalowe można poddać recyklingowi:

  • aluminiowe puszki
  • puszki z blachy stalowej
  • naczynia do gotowania
  • rury, druty
  • drobny złom
  • metalowe narzędzia
  • folia aluminiowa
  • pokrywki ze słoików, kapsle

Droga odpadu - Metal

Droga odpadów - metal

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie