W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Papier

Papier jest surowcem, który bardzo łatwo i wielokrotnie może być poddany recyklingowi. Jest to niezwykle rozpowszechniony surowiec a zebrana selektywnie makulatura może być łatwo wykorzystana. 

Na świecie powstaje ok. 318-320 milionów ton papieru rocznie. Jego produkcja jest bardzo uciążliwa dla środowiska ponieważ, papier najczęściej wytwarza się z drewna, które na ten cel jest pozyskiwane w wyniku wycinki dużej ilości lasów. Na dodatek w procesie produkcyjnym wykorzystuje się ogromne ilości wody, energii oraz różnego rodzaju substancji takich jak: chlor, skrobia ziemniaczana, kaolin, talk, gips, kreda, które poprawiają właściwości papieru (gładkość, przeźroczystość czy elastyczność).

Statystyczny Polak zużywa ok. 50-60 kg papieru rocznie. Z tej masy makulatury część jest przechowywana jako materiały papierowe o charakterze trwałym, czyli książki, albumy, dokumenty lub zeszyty, część ogólnej masy zajmuje papier który jest nieodwracalnie zużyty jak papier toaletowy czy ręczniki papierowe. Natomiast pozostałą część tworzą odpady, które mogą być poddane recyklingowi. Jeżeli chodzi o ilość papieru, który trafia do recyklingu jesteśmy w tyle za krajami zachodnimi takimi jak Niemcy, Holandia, czy Czechy, Słowacja i Węgry. 

Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest wzrastająca świadomość ekologiczna społeczeństwa, ponieważ poziom recyklingu papieru stale rośnie, a co za tym idzie zmniejsza się wykorzystanie naturalnych surowców użytych do jego produkcji, czyli przede wszystkim drewna, wody. 

Rodzaje makulatury które w 100% można poddać recyklingowi:

  • gazety, katalogi i czasopisma
  • zeszyty
  • kalendarze, terminarze
  • papier ksero
  • dokumenty papierowe
  • koperty
  • papierowe torby na zakupy
  • ścinki drukarskie
  • kartony i tektury

Makulatura w procesie recyklingu jest w dużej mierze wykorzystywana do produkcji masy celulozowej, jednak najbardziej wydajna jest makulatura w miarę pierwotna, ponieważ odzyskiwanie włókien z makulatury może nastąpić jedynie kilka razy. Proces recyklingu papieru i produkcji surowca wtórnego składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności makulatura jest oczyszczana z różnego rodzaju zanieczyszczeń jak zszywki, folia, klej drukarski, tekstylia oraz usuwana jest farba drukarskich w wyniku zastosowania mydeł, kwasów i gorącej wody. Makulatura jest dodatkowo wirowana, co znacząco wspomaga pozbycie się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Płukanie i wirowanie makulatury powtarzane jest kilkukrotnie, co pozwala wyeliminować z niej około 99% wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni włókien celulozowych. Powstała masa przed kolejnym etapem może być bielona, a następnie wylewana na sita, po czym prasowana i suszona. Powstałe w ten sposób arkusze surowca wtórnego mogą być dodatkowo wzmocnione różnego rodzaju pigmentami. 

Obecnie makulatura pochodząca z surowców wtórnych stanowi ponad 32% ogólnej produkcji papieru i tektury. 

W wyniku recyklingu makulatury, z surowca wtórnego można wyprodukować:

  • zeszyty, gazety, kartki na ksero, koperty
  • tektury
  • papier opakowaniowy
  • ręczniki papierowe oraz papier toaletowy
  • wytłoczki np. na jajka 

Droga odpadu - Papier

Droga odpadów - papier

ekoLublin logo

Baner Wyszukiwarka odpadów - na pierwszym tle cztery pojemniki na odpady w kolorach żółtym, zielonym, niebieskim i brązowym

baner_kompostowanie

Baner Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - żółto-białe napisy na tle niebieskiego nieba i zielonej trawy

Strona informacyjna programu Bezpieczni bez Azbestu

Zielony Lublin - Miejsce dla Ciebie